RegionWiadomość dnia

Ależ pięknie! Szwedzkie Święto Światła w Katowicach! [WIDEO]

Podobno każda szwedzka dziewczyna marzy o tym, żeby choć raz odegrać rolę św. Łucji i stanąć na czele świątecznego orszaku. W Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach była okazja, aby to marzenie spełnić.

 

Kto biegał na golasa krzycząc SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU? I kto strzela do dzików jak do tarczy? Zobaczcie nowe TOP 5 SILESIA FLESZ!


-To jest święto szwedzkie. Ja jestem bardzo zadowolony, że tu jest tak wiele Łucji wokół mnie. To są uczennice z Mysłowic, które co roku, wraz z chłopcami oczywiście, przygotowują święto bardzo ważne dla Szwedów – Święto Światła. To święto obchodzone na początku grudnia, natomiast my trochę przesunęliśmy obchody – mówi Arkadiusz Hołda, Konsul Honorowy Królestwa Szwecji w Katowicach, prezes Telewizji TVS.

Ależ pięknie! Szwedzkie Święto Światła w Katowicach
Ależ pięknie! Szwedzkie Święto Światła w Katowicach

W dniu Święta Światła w całym kraju odbywają się malownicze pochody ubranych na biało dziewcząt w koronach z płonących świec. To właśnie w Szwecji dzień św. Łucji ma najpiękniejszą oprawę.

– Tak zazwyczaj celebrujemy święto świętej Łucji z dziećmi, z młodymi ludźmi i to wygląda jak tutaj – w ciemności, zazwyczaj rano lub wieczorem. I kiedy my ubieramy tutaj choinkę – to wygląda to dokładnie tak, jak w Szwecji – mówi Karin Anderman, radca ambasady Królestwa Szwecji w Polsce.

Szwecja to nie tylko kraj o barwnej kulturze i tradycji. To przede wszystkim państwo silne gospodarczo. -Te relacje nie sprowadzają się do suchych takich relacji handlowych, ale właśnie można powiedzieć – ważny jest w tym kontekst, kulturalny, który jest myślę takim czynnikiem wspomagającym te rozmowy i cieszę się, że tego typu spotkanie ma tutaj miejsce akurat w Katowicach – podkreśla Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Polska i Szwecja utrzymują stosunki dyplomatyczne od ponad 90 lat. Także na poziomie regionalnym.
(Radosław Nosal)

W dniu Święta Światła w całym kraju odbywają się malownicze pochody ubranych na biało dziewcząt w koronach z płonących świec
W dniu Święta Światła w całym kraju odbywają się malownicze pochody ubranych na biało dziewcząt w koronach z płonących świec
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close