Kategorie

Będą zmiany w przepisach ruchu drogowego! Sprawdź jakie [WIDEO]

Ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę, utrzymywanie dystansu 50 m pomiędzy jadącymi za sobą samochodami na drodze ekspresowej i 60 m na autostradach a także bezwzględne pierwszeństwo pieszego na pasach to projekt rządowych zmian w przepisach ruchu drogowego.

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Policyjne statystyki nie mają litości dla kierowców w 2019 roku 72% wypadków przy przejściach dla pieszych było spowodowanych z ich winy.

Trochę nonszalancji , trochę roztargnienia na pewno nie skupienie uwagi. Przejścia dla pieszych są najczęściej oznakowane bardzo dobrze. One mają oznakowania poziomie, pionowe, bardzo często są doświetlone. – mówi Adam Jakubczyk, Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach.

W myśl nowych przepisów kierowca będzie musiał się zatrzymać przed pasami w momencie, gdy zauważy, że pieszy próbuje przejść na drugą stronę jezdni, a nie tak jak jest obecnie, czyli w momencie gdy już przechodzi.

Większość kierowców przejedzie, w ogóle nie zważa czy pieszy czeka na przejście czy nie, tylko niektórzy. Jadą z wielką prędkością nawet, także wygląda to różnie – mówi Jolanta, mieszkanka Tychów.

20 lat temu jeszcze było chamstwo na drodze, ale już niewiele jest, możemy powiedzieć, że jeszcze jest 30% chamów na drodze. – mówi Mikołaj, mieszkaniec Tychów.

Jednak 28% wypadków na pasach w 2019 roku spowodowali piesi. W myśl nowych przepisów przechodząc po pasach nie będziemy mogli używać telefonów komórkowych.

Na pewno będzie to musiało być poprzedzone procesem edukacji i uświadamiania kierowców, którzy już w ruchu drogowym uczestniczą, czyli nie można mówiąc krótko wprowadzić przepisów bez dania czasu kierowcom oraz pieszym jako również uczestnikom ruchu drogowego na dostosowanie się i takie świadome uczestniczenie w ruchu drogowym według nowych zasad – mówi Mariusz Ogłoziński, zast. dyr. d.s. egzaminów i nadzoru WORD Katowice.

Psychologowie potwierdzają potrzebny jest czas ale ważniejsza jest praca nad zmianą mentalności w przyswajaniu wszystkich zmian.

Takie zmiany poza tym powodują, że my się za każdym razem gubimy, bo już nie wiemy, które przepisy są obecnie obowiązujące, nie jesteśmy w stanie pamiętać poprzednich przepisów, uczyć się nowych, skoro osoby nie są w stanie nawet zapinać sobie świateł odblaskowych, czy jakiś znaków drogowych, takich znaków które sygnalizują w nocy, że jesteśmy na drodze, nie respektujemy tego. – mówi Wojciech Korchut, psycholog transportu SWPS.

Projekt nowelizacji ustawy dotyczący zmiany przepisów ruchu drogowego został przyjęty przez Rade Ministrów. Teraz zajmą się nim posłowie i senatorowie.

Autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Przy Parku Śląskim powstanie osiedle? Radni z Chorzowa zdecydują o budowie bloków

Metropolia zaapeluje do ministra, by móc wybudować instalację przetwarzania odpadów

Beskidzka 5 pisze do premiera Morawieckiego. Gminy mają swój pomysł na narciarski sezon

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button