reklama
Kategorie

Ślisko na szlakach w Tatrach. Władze TPN ostrzegają

reklama

Na wszystkich szlakach jest bardzo ślisko. Są one w większości mocno oblodzone (zwłaszcza szlak koło Siklawy, nad Czarny Staw pod Rysami, szlak prowadzący w stronę Świnickiej Przełęczy, na Przełęcz pod Chłopkiem oraz rejon Szpiglasowej Przełęczy). W wyższych partiach Tatr utrzymuje się kilkucentymetrowa warstwa śniegu. Przypominamy, że dni są coraz krótsze i ciemno robi się już przed godziną 16.00. Należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem – czytamy na stronie TPN.

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Zagrożenia

  • Na szlakach występują oblodzenia. Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
  • Przy silnym wietrze, na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.
  • W przypadku spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.
  • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa.

Zamknięcia szlaków pieszych

  • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
  • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej z przyczyn technicznych została zamknięta do końca sezonu 2020r.
  • Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku (w obie strony).

Zalecenia

  • Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN dostępnym na stronie www.tpn.pl.
  • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem. Dni są już coraz krótsze.
  • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr. Kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza, czapka i rękawiczki w plecaku mogą okazać się niezbędne.
  • Unikaj samotnych wyjść w góry. Wyjdź w góry odpowiednio wyposażony (odzież, obuwie, sprzęt, prowiant, naładowany telefon, mapa i in.) i odpowiednio wcześnie.
  • Nie wahaj się zawrócić w przypadku problemów zdrowotnych, zmiany pogody czy wątpliwości co do wybranej trasy.
  • Schroniska ograniczyły swoją działalność, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. O szczegóły należy pytać bezpośrednio obsługę schronisk. Planując wycieczkę, należy mieć to na uwadze.
  • W celu zminimalizowania zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 prosi się o przestrzeganie następujących zasad na terenie parku:1. Zachowaj dystans 1,5 m od innych turystów. Idź na wycieczkę w towarzystwie osób, z którymi przebywasz na co dzień.2. Unikaj gromadzenia się na szlakach i w strefach wypoczynkowych.

    3. Szlaki i infrastruktura turystyczna nie są dezynfekowane. Unikaj kontaktu z ławami, ławostołami, barierkami, ogrodzeniami bez zabezpieczenia, np. rękawiczek, ze względu na ryzyko zakażenia.

    reklama

    4. Po powrocie do domu umyj ręce. Wszelkie odpady zabierz ze sobą.

    SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

    5. Kup bilet on-line. Rekomenduje się zakup biletów wstępu drogą elektroniczną przez stronę tpn.pl lub w aplikacjach SkyCash i mPay (szczegóły: www.tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety).

    6. Jesteś w parku narodowym. Przestrzegaj zasad i stosuj się do poleceń pracowników Parku. Poruszaj się tylko wyznaczonymi i udostępnionymi szlakami.

    7. Aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa w Polsce, w tym o sposobach ochrony przed zakażeniem można znaleźć pod adresem: www.gov.pl/web/koronawirus

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Przy Parku Śląskim powstanie osiedle? Radni z Chorzowa zdecydują o budowie bloków

Metropolia zaapeluje do ministra, by móc wybudować instalację przetwarzania odpadów

Beskidzka 5 pisze do premiera Morawieckiego. Gminy mają swój pomysł na narciarski sezon

 

źr. TPN

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button