KrajRegion

Będą zmiany w przepisach ruchu drogowego! Sprawdź jakie [WIDEO]

Ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę, utrzymywanie dystansu 50 m pomiędzy jadącymi za sobą samochodami na drodze ekspresowej i 60 m na autostradach a także bezwzględne pierwszeństwo pieszego na pasach to projekt rządowych zmian w przepisach ruchu drogowego.

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Policyjne statystyki nie mają litości dla kierowców w 2019 roku 72% wypadków przy przejściach dla pieszych było spowodowanych z ich winy.

Trochę nonszalancji , trochę roztargnienia na pewno nie skupienie uwagi. Przejścia dla pieszych są najczęściej oznakowane bardzo dobrze. One mają oznakowania poziomie, pionowe, bardzo często są doświetlone. – mówi Adam Jakubczyk, Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach.

W myśl nowych przepisów kierowca będzie musiał się zatrzymać przed pasami w momencie, gdy zauważy, że pieszy próbuje przejść na drugą stronę jezdni, a nie tak jak jest obecnie, czyli w momencie gdy już przechodzi.

Większość kierowców przejedzie, w ogóle nie zważa czy pieszy czeka na przejście czy nie, tylko niektórzy. Jadą z wielką prędkością nawet, także wygląda to różnie – mówi Jolanta, mieszkanka Tychów.

20 lat temu jeszcze było chamstwo na drodze, ale już niewiele jest, możemy powiedzieć, że jeszcze jest 30% chamów na drodze. – mówi Mikołaj, mieszkaniec Tychów.

Jednak 28% wypadków na pasach w 2019 roku spowodowali piesi. W myśl nowych przepisów przechodząc po pasach nie będziemy mogli używać telefonów komórkowych.

Na pewno będzie to musiało być poprzedzone procesem edukacji i uświadamiania kierowców, którzy już w ruchu drogowym uczestniczą, czyli nie można mówiąc krótko wprowadzić przepisów bez dania czasu kierowcom oraz pieszym jako również uczestnikom ruchu drogowego na dostosowanie się i takie świadome uczestniczenie w ruchu drogowym według nowych zasad – mówi Mariusz Ogłoziński, zast. dyr. d.s. egzaminów i nadzoru WORD Katowice.

Psychologowie potwierdzają potrzebny jest czas ale ważniejsza jest praca nad zmianą mentalności w przyswajaniu wszystkich zmian.

Takie zmiany poza tym powodują, że my się za każdym razem gubimy, bo już nie wiemy, które przepisy są obecnie obowiązujące, nie jesteśmy w stanie pamiętać poprzednich przepisów, uczyć się nowych, skoro osoby nie są w stanie nawet zapinać sobie świateł odblaskowych, czy jakiś znaków drogowych, takich znaków które sygnalizują w nocy, że jesteśmy na drodze, nie respektujemy tego. – mówi Wojciech Korchut, psycholog transportu SWPS.

Projekt nowelizacji ustawy dotyczący zmiany przepisów ruchu drogowego został przyjęty przez Rade Ministrów. Teraz zajmą się nim posłowie i senatorowie.

Autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Przy Parku Śląskim powstanie osiedle? Radni z Chorzowa zdecydują o budowie bloków

Metropolia zaapeluje do ministra, by móc wybudować instalację przetwarzania odpadów

Beskidzka 5 pisze do premiera Morawieckiego. Gminy mają swój pomysł na narciarski sezon

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close