RegionWiadomość dnia

Bez kopalń Rudę Śląską czeka bankructwo? To może być efekt bomby atomowej

Już kilka tygodni temu, odnosząc się do pogłosek o planowanym przez rząd zamknięciu kopalń na Śląsku, Dominik Kolorz – szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności powiedział, że likwidacja górnictwa da w regionie efekt bomby atomowej. Jak w soczewce teoria ta skupia się na Rudzie Śląskiej. Miastu, na węglu stojącym i miastu górnictwem stojącym.

 

 

Mówimy głośne NIE!!! teleporadom! Wszyscy mają już dość! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

W Rudzie Śląskiej wielka mobilizacja – to tutaj w najbliższy piątek ma się odbyć demonstracja górników. O 15:30 planowany jest przemarsz sprzed kopalni Pokój na plac Jana Pawła II zlokalizowany przy Urzędzie Miasta. Tu odbędzie się wiec.

-Trzeba walczyć o swoje. Musimy dążyć do tego żeby kopalnie były na polskim rynku, bo to jest siła polska. Mamy z czego brać pieniądze, bo jedyna rzecz i najlepsza w Polsce to jest węgiel polski – mówi Michał, pracownik kopalni Ruda ruchu Bielszowice w Rudzie Śląskiej.

Miejsce demonstracji nieprzypadkowe – można powiedzieć, ze Ruda Śląska kopalniami stoi.

-Czy Pan sobie wyobraża Rudę Śląską bez kopalń? -Jestem byłym górnikiem, ale wchodzę w sytuację tych, którzy pracują i oczywiście, że nie – mówi Tadeusz, mieszkaniec Rudy Śląskiej.

Kopalnie prędzej czy później zostaną zamknięte – to fakt. Pytanie kiedy powinny zostać one zamknięte wciąż jest otwarte. Związkowcy podkreślają, że transformacja w regionie powinna być rozłożona na około 40-i lat. Pomysł rządu na odejście od węgla w energetyce do 2040 roku jest ich zdaniem nie do przyjęcia. Dyskusji przysłuchują się władze Rudy Śląskiej. Z boku, bo do rozmów nie są zaproszone. Chociaż konsekwencje dla miasta będą odczuwalne – według szacunków to straci około 50 mln złotych wpływu do budżetu.

W Rudzie Śląskiej wielka mobilizacja – to tutaj w najbliższy piątek ma się odbyć demonstracja górników. O 15:30 planowany jest przemarsz sprzed kopalni
W Rudzie Śląskiej wielka mobilizacja – to tutaj w najbliższy piątek ma się odbyć demonstracja górników. O 15:30 planowany jest przemarsz sprzed kopalni

-Powiem szczerze – myśmy już wiele rzeczy mówili, w sensie reformowali, nie mniej to wyzwanie, które przed nami by stanęło byłoby największych wyzwaniem w historii tego miasta. Jak to zrobić? Póki co trudno mi sobie wyobrazić. Być może jakieś oszczędności by się znalazły, ale czy one by pokryły tak duży brak? Trudno o tym mówićmówi Michał Pierończyk, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Marek Wesoły, poseł z Rudy Śląskiej właśnie podkreśla, że miasto bez kopalń sobie wyobraża. Dodaje, że kluczowy jest czas.

-Moja wyobraźnia sięga trochę dalej niż wyobraźnia być może niektórych, którzy te plany klimatyczne w Europie, ale też się okazuje w polskim prawie klimatycznym zapisali. W moim przekonaniu Ruda Śląska i cały Śląsk jeszcze przez wiele lat musi ten węgiel i to górnictwo utrzymywać, ponieważ musimy przygotować zastępcze miejsca pracy i ta transformacja rzeczywiście musi trochę potrwać, nie damy rady tak szybko wyjść z naszego przemysłumówi Marek Wesoły, poseł na Sejm RP.

Bo to może grozić bolesnymi konsekwencjami – odczuwalnymi przez wiele lat.

-Bardzo dobrze skrojona, przemyślana i konsekwentnie realizowana strategia jest tym elementem, który pozwala ograniczyć koszty. Natomiast jeśli ta strategia albo jest niewłaściwie skrojona, albo z kolei jest niewłaściwie implementowana to to, co pozostaje osobom na miejscu to niestety koszty w postaci osób bezrobotnych, postępująca w miarę czasu pauperyzacja społeczeństwa ale również obniżenie również wielu innych elementów jak kwestia dotyczące motywacji, kwestie dotyczące tego kim chcemy być w przyszłości – mówi dr Bartłomiej J. Gabryś, Katedra Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Stąd tak duża waga rozmów, które dotyczą przyszłości górnictwa. W trzech ruchach kopalni Ruda zatrudnionych jest 7200 osób.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wysyłał jej zdjęcia swojego penisa i proponował seks. 27-latek miał ochotę na 14-latkę

Tramwaje Śląskie budują pierwszą od prawie 40 lat linię! Powstanie w Sosnowcu

Jeden z podstawowych piłkarzy opuszcza Piasta Gliwice. Tej dziury na boisku łatwo się nie załata

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close