AlarmRegionWiadomość dnia

Chorzów: Przez koronawirusa będzie mniej kontroli pieców [WIDEO]

W dzień jeszcze ciepło, ale na noc niektórzy już uruchamiają swoje piece. Powoli rozpoczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim coroczna walka ze smogiem i tymi, którzy spalają odpady. Strażnicy miejscy z Chorzowa już przeprowadzili kilka kontroli w tym sezonie. I choć powinno ich być na jesień coraz więcej, będzie ich mniej niż w ubiegłym roku.

 

 

Mówimy głośne NIE!!! teleporadom! Wszyscy mają już dość! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

– Z uwagi na obecną sytuację COVID-19 jest wydane polecenie wojewody śląskiego z 13 marca 2020 roku, nakazujące ograniczyć te kontrole. Niemniej jednak w przypadku zgłoszeń, które do nas trafiają, bądź własnych obserwacji, ustaleń straży miejskiej, te kontrole są przeprowadzane. Nie w takiej ilości jak w latach poprzednich, z wiadomych względów – mówi Henryk Rusnak, Straż Miejska w Chorzowie.

Z wiadomych względów trzeba też pomyśleć o wymianie starych kotłów węglowych. W województwie śląskim ci, którzy mają kotły starsze niż 10 lat, mają na to czas do końca przyszłego roku. Z pomocą przychodzą miasta, tak jak Katowice, które oferują do 10 tys. zł dofinansowania na ich wymianę. To najwyższa stawka w kraju.

– My wymieniamy, dofinansowujemy ilość pieców nieograniczoną. Czyli w tej chwili zbieramy wnioski na wymiany, które będą realizowane w przyszłym roku. Każdy pozytywnie zweryfikowany wniosek jest dofinansowany, także warto skorzystać z tych możliwościmówi Ewa Lipka, Urząd Miasta Katowice.

Przed uruchomieniem pieca, czy to gazowego, czy węglowego warto też zadbać o bezpieczeństwo. I nie tyczy się to tylko mieszkańców domów jednorodzinnych. Także bloków, a w szczególności mieszkańców, którzy korzystają z piecyków.

– Te przewody kominowe są przez nas przeczyszczone od strony dachu, natomiast lokatorzy muszą pamiętać o dwóch zasadniczych sprawach. Żeby przynajmniej raz w roku, żeby ten serwis przyjechał do tego piecyka i żeby on został w odpowiedni sposób wyczyszczony i zakonserwowany. Druga sprawa to jest dopływ powietrza. Jak widzimy bloki są poocieplane, okna są powymieniane na coraz to nowsze, jest bardzo szczelna stolarka okienna, bardzo szczelne mieszkania – mówi Rafał Dydak, Spółdzielnia Pracy Kominiarzy.

Bo jeśli powietrze nie dostanie się do mieszkania, to nie dostanie się też do piecyka. A jeśli nie wyceniamy swojego życia na co najwyżej kilkaset złotych, warto pamiętać o przeglądach kominiarskich.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wysyłał jej zdjęcia swojego penisa i proponował seks. 27-latek miał ochotę na 14-latkę

Tramwaje Śląskie budują pierwszą od prawie 40 lat linię! Powstanie w Sosnowcu

Jeden z podstawowych piłkarzy opuszcza Piasta Gliwice. Tej dziury na boisku łatwo się nie załata

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close