Kategorie

Bezpośredni odbiór zużytych sprzętów z mieszkań i domów jednorodzinnych. Nowa usługa od 1 lipca w Katowicach

Wysłużone pralki, lodówki, telewizory i inne zalegające elektroodpady, wkrótce będzie można jeszcze sprawniej usunąć z gospodarstw domowych. Pomoże w tym nowa usługa, jaką w ramach tzw. opłaty śmieciowej na zlecenie Urzędu Miasta uruchamia Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach. Już od 1 lipca mieszkańcy Katowic, jako nieliczni w aglomeracji, będą mogli bezpłatnie skorzystać z bezpośredniego odbioru zużytych sprzętów z mieszkań i domów jednorodzinnych.

 

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Mieszkańcy będą mieli dwie możliwości skorzystania z nowej usługi – poprzez kontakt telefoniczny (pod numerem telefonu 12/292 66 66) lub za pomocą formularza zgłoszeniowego, znajdującego się na stronie internetowej www.elektrosmieciarka.pl. Zgłoszenia będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, a elektroodpady będą odbierane w uzgodnionym z operatorem przedziale czasowym.

Nowa usługa to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Zdajemy sobie sprawę, że nie każda osoba ma możliwość zorganizowania wywozu zużytych sprzętów, które nierzadko są również wielkogabarytowe. Prawidłowe pozbywanie się elektrośmieci ma też ogromne znaczenie dla środowiska. Niestety często musimy interweniować i usuwać takie odpady pozostawione nielegalnie w nieprzeznaczonych do tego miejscach, także w centrum miasta. Tymczasem właściwy recykling elektroodpadów zmniejsza zanieczyszczenie powietrza i przyczynia się do ograniczenia zużycia wody i energii elektrycznej. Należy również pamiętać o cennych surowcach, odzyskiwanych z takich odpadów – mówi Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.

W 2020 roku odebrano w Katowicach prawie 300 ton zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Statystyczny Polak generuje obecnie prawie 10 kilogramów elektrośmieci rocznie, a liczby te regularnie rosną. Dzieje się tak za sprawą skróconej żywotności sprzętów elektronicznych i coraz atrakcyjniejszych promocji sprzętów w sklepach RTV/AGD. Za pozbywaniem się uszkodzonej elektroniki przemawiają również koszty naprawy – to sprawia, że Polacy coraz chętniej kupują nowe sprzęty, a te stare, niestety nie zawsze zgodnie z zasadami recyklingu i gospodarowania odpadami, trafiają do altan śmietnikowych.

Możliwość pozbycia się zużytego sprzętu elektronicznego bez wyjścia z domu to spore udogodnienie. Elektroodpady (a także m.in. opony z samochodów osobowych, odpady wielkogabarytowe, czy gruz) wciąż można także w każdej chwili zawieźć do jednego z czterech, funkcjonujących na terenie Katowic, Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów. Zużyty sprzęt RTV/AGD można także oddawać w sklepach podczas zakupu nowego sprzętu. Wówczas koszt odbioru jest wliczony w jego cenę.

System przetwarzania odpadów w Katowicach jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Obecnie operator oferuje także szereg udogodnień ułatwiających mieszkańcom korzystanie z usług w formie zdalnej. Pomaga w tym m.in.: harmonogram odbioru odpadów z generatorem, umożliwiającym dołączenie informacji o terminie do własnego kalendarza. Jakiś czas temu unowocześniona została strona internetowa MPGK, na której znajduje się m.in. formularz do elektronicznego zgłaszania odbioru kontenerów i worków typu big bag oraz przyjazny informator o zasadach selektywnej zbiórki odpadów. Pandemiczna rzeczywistość pokazała, że rozwiązania te pozwalają zaoszczędzić czas i znacznie usprawniają pracę.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Paulo Sousa po meczu Polska-Słowacja: Jest jeszcze 6 punktów do zdobycia

Śląska Karta Usług Publicznych przejdzie metamorfozę. Zamiast karty – aplikacja

Zostań celnikiem! Krajowa Administracja Skarbowa szuka pracowników na Śląsku

 

źr. UM Katowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button