reklama
Kategorie

Bielsko-Biała: dziecko zatruło się czadem podczas kąpieli

reklama

W jednym z budynków wielorodzinnych przy ulicy Braci Gierymskich w Bielsku-Białej doszło do pierwszego zatrucia czadem w tym sezonie grzewczym.

 

PRZECZYTAJCIE TAKŻE: Rodzinny koszmar w Rybniku!

Dramat w Rybniku! 17-latka pchnęła nożem partnera matki!

reklama

W trackie przeprowadzonych pomiarów, stwierdzono podwyższone stężenie tlenku węgla w łazience. Dziewięcioletni chłopiec zatruł się podczas kąpieli. Został zabrany przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala. Matka chłopca nie uskarżała się na żadne dolegliwości.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

ZOBACZCIE RÓWNIEŻ: Najnowsze wydanie Silesia Flesz [25.09.2018]

Sezon grzewczy szczególnie naraża nas na zatrucia tlenkiem węgla. Tlenek węgla (czad) powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw węglopochodnych – węgla, drewna, węgla drzewnego, gazu, oleju opałowego. Może być wytwarzany także przez lampy i piecyki, kotły na paliwa stałe i gaz, kominki, gazowe podgrzewacze wody. Czad to bezwonny i śmiertelnie trujący gaz.

CZYTAJ TAKŻE: Napad na jubilera! Bandyci zrabowali biżuterię o wartości 100 tys. złotych!

Napad na jubilera! Bandyci zrabowali biżuterię o wartości 100 tys. złotych!

Jak uniknąć zaczadzenia?

• Nie bagatelizuj następujących objawów: duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz mieszkanie, w którym się znajdujesz, wyjdź na zewnątrz, zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny, wezwij straż pożarną i zasięgnij porady lekarskiej.
• Przeprowadzaj kontrole techniczne, w tym sprawdzaj szczelność przewodów kominowych, systematycznie je oczyszczaj i sprawdzaj ciąg powietrza.
• Piece i podgrzewacze wody, zwłaszcza gazowe, w których odbywa się proces spalania, użytkuj zgodnie z instrukcją producenta.
• W przypadku wymiany okien lub drzwi na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji – być może konieczne będzie usunięcie uszczelki, założenie dodatkowego wywietrznika lub kratki wentylacyjnej. Nie mów, że będzie Ci „wiało”. Od prawidłowego ciągu zależy Twoje życie!
• Często powyższe czynności są niewystarczające. Zastanów się… Otwarte lub rozszczelnione okno w czasie pracy, np. gazowego podgrzewacza wody, znacząco poprawia ciąg powietrza, a co za tym idzie – wszystkie produkty procesu spalania zostaną wyciągnięte na zewnątrz. Taaaak, wiem! Będzie Ci „wiało”…
• Systematycznie sprawdzaj ciąg powietrza, np. poprzez przyłożenie kartki papieru do otworu lub kratki wentylacyjnej. Kartka powinna do nich przywrzeć.
• Często wietrz pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania, a najlepiej – rozszczelnij trochę okna.
• W trosce o własne bezpieczeństwo rozważ zamontowanie w domu także czujek dymu i gazu. Koszt wyposażenia mieszkania w takie czujki jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button