reklama
Kategorie

Bielsko zapowiada: jak nie będzie poprawy, będą podwyżki cen!

Bielsko-Biała ma dość niedokładnego sortowania odpadów na cmentarzach komunalnych. Prezes spółki Zieleń Miejska grzmi: – Jeśli nie segregujesz, to przynajmniej nie psuj tego, co jest posegregowane przez innych! I zapowiada, że jeśli sytuacja się nie poprawi – mieszkańców czekają podwyżki opłat za miejsce na nekropolii.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Zdaniem prezesa Aleksandra Adamca, z dzieleniem odpadów na frakcje na cmentarzach jest źle. Tylko około 20 procent osób odwiedzających cmentarze sortuje śmieci w sposób prawidłowy. – Ludzie uważają, że nie ponoszą kosztów za wywóz śmieci z cmentarza, a są w błędzietłumaczy A. Adamiec. Zieleń Miejska z opłat cmentarnych finansuje utrzymanie cmentarzy, w tym ponosi koszty utylizacji odpadów powstających na cmentarzach.

– Mamy z tym problem. Nasi pracownicy poświęcają całe dni, żeby te śmieci sortować. Robią to, co każdy z nas powinien zrobić w momencie wrzucania odpadów do kontenera. Tymczasem, jeśli my nie będziemy dosortowywać tych śmieci, nie będą one przyjmowane jako odpady segregowane, tylko zmieszane, a to znacznie podwyższa koszty gospodarki odpadami na cmentarzutłumaczy A. Adamiec.

Jak zaznacza prezes, tendencja jest taka, że ludzie wrzucają cmentarne śmieci do jednej reklamówki – w środku zazwyczaj jest stary wieniec, zużyte znicze i wkłady czy szmata – i ta reklamówka ląduje potem w dowolnym kontenerze.

– I z tym chcemy walczyć. Ja nie mówię, że chcę doprowadzić do idealnej segregacji, żeby nasz pracownik nie miał roboty, ale to, co ludzie robią, urąga systemowi segregacji odpadów – mówi prezes.

Prezes zapowiada, że jeśli Zieleń Miejska nie odnotuje poprawy w zakresie segregowania odpadów na cmentarzach, a koszty gospodarki odpadami będą nadal wzrastać, to nie będzie miał innego wyjścia, jak wnioskować do Rady Miejskiej o podniesienie opłat za miejsce na nekropolii.

– Nie chcę tego, oczywiście – mówi. – Ale nasi pracownicy, zamiast kosić, pielęgnować zieleń i przycinać krzaki, cały dzień tylko segregują. Także osoby skazane, które odpracowują u nas prace społeczne, zamiast robić coś sensownego, też segregują śmieci – dodaje. Codziennie śmieciami na cmentarzu zajmują się trzy osoby, w razie potrzeby dochodzą dwie kolejne.

Źródło i foto: UM Bielsko-Biała

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Rusza KONKURS „Historyczna Pocztówka z Wakacji – 100 nagród na 100 lecie Powstań Śląskich”

Koronawirus na Śląsku: Już połowa gości z wesela pod Pszczyną ma koronawirusa

Bon Turystyczny 2020: Coraz więcej miejsc wypoczynku w bazie Polskiego Bonu Turystycznego

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button