KrajRegionWiadomość dnia

Bon Turystyczny 2020: Coraz więcej miejsc wypoczynku w bazie Polskiego Bonu Turystycznego

Od soboty można korzystać z Polskiego Bonu Turystycznego. Za jego pośrednictwem można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w podmiotach zarejestrowanych na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wpisanych na listę przez Polską Organizację Turystyczną.

 

 

Czy to już druga fala koronawirusa? Znowu testy na kopalniach! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

-Dla wszystkich firm turystycznych z Polski jest to wielka forma ratunku a jest to również pomoc dla polskich rodzin, dla rodzin, które wychowują dzieci. Jak widzimy jak szybko zostały pobrane te bony a wiemy, że wakacje są już w połowie, więc faktycznie chcą ludzie wykorzystywać wyjaśnia Jan Chrząszcz, wicewojewoda Śląski.

Bon jest przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. By skorzystać ze świadczenia trzeba mieć profil na Platformie ZUS i tam aktywować bon przed jego użyciem.

-Powinniśmy wtedy danemu menadżerowi czy recepcjoniście w danej placówce podać swój numer telefonu i dostaniemy wtedy specjalny kod SMS-owy, który powinniśmy podać takiej osobie i wtedy ta osoba, która oczywiście również musi mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS będzie widziała, że ten kod jest niepowtarzalny, że możemy realizować Polski Bon Turystyczny mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. opolskiego.

 

Już w sobotę do godziny 12:00 osoby uprawnione aktywowały ponad 51 tys. bonów. W hotelach i biurach podróży rozdzwoniły się telefony z pytaniami o bon i o to w jaki sposób można go wykorzystać.

-Trzeba przyznać, że zainteresowanie po stronie rodzin, rodziców dzieci – jak najbardziej jest. Te pytania są zarówno o to jak się zarejestrować i jak go można wykorzystać. Tutaj zarówno infolinie ZUS-u, które niestety są mocno przepełnione, ale także zaufane osoby w biurach podróży wśród organizatorów wycieczek pomagają w wypełnieniu pewnych formalności – zaznacza Katarzyna Pałyga, właściciel Biura Podróży i Turystyki Edukacyjnej „Geograf”.

Bon Turystyczny działa, ale ktoś chyba zapomniał w nim o biurach podróży. Im za bardzo nie pomoże...
Bon Turystyczny działa, ale ktoś chyba zapomniał w nim o biurach podróży. Im za bardzo nie pomoże…

W biurach podróży przyznają, że pojawiają się także pytania o to w jaki sposób można spieniężyć bon niekoniecznie udając się na wypoczynek i czy bon można odsprzedać. Lista podmiotów, w których można wykorzystać bon dostępna jest między innymi pod adresem www.bonturystyczny.gov.pl. Wpisało się na nią już ponad 7 tys. przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego – w tym nie tylko restauracja czy hotele ale także biura podroży, bo w nich także bon można zrealizować.

-To jest pomoc, która miała być skierowana do branży turystycznej, już kolejna pomoc, jak gdyby z pominięciem biura podróży. W biurze podróży wszystko klient może załatwić za jedną wizytą, natomiast bon turystyczny, który otrzyma do ręki sam będzie musiał sobie poszukać hoteli, obiektów które są objęte, czyli są wpisane na listę. Większość biur podróży jest wpisana na listę – podkreśla Jadwiga Wieczorek, prezes Śląskiej Izby Turystyki, biuro podróży Eko Tour.

W branży turystycznej mają zastrzeżenia co do tego, czy bon poprawi sytuację wszystkich w niej funkcjonujących. Nikt nie ma wątpliwości, że dzięki niemu zwiększą się dochody hoteli czy restauracji. Wciąż nie wiadomo czy uchroni on przed upadkiem tour operatorów, biura podróży, przewoźników czy agentów.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Sąd Najwyższy potwierdza ważność wyborów. Andrzej Duda prezydentem

24 zł za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków! GDDKiA daje zielone światło na podwyżki

Śląskie: Ruszyło masowe sprawdzanie maseczek w autobusach! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close