Bogusia Kalaga gotuje: Duszona gicz wołowa à la ossobuco [PRZEBOJOWE SMAKI]
„Przebojowe Smaki” Mariusza Kalagi to najlepsza muzyka i kulinarne szaleństwo na talerzu. Duszona gicz wołowa à la ossobuco według Bogusi Kalagi – sprawdź przepis!
„Przebojowe Smaki” Mariusza Kalagi, czyli smacznie i muzycznie na antenie TVS! W każdą sobotę o 20:00 razem z Mariuszem Kalagą i jego żoną Bogusią spotykamy się z gośćmi, gotujemy i słuchamy najlepszej muzyki! Ossobuco według przepisu Bogusi to duszona gicz wołowa. Wypróbuj przepis!
Gotuj z Bogusią Kalagą
Ossobuco to potrawa kuchni włoskiej wywodząca się z Lombardii. W oryginalnym przepisie jest to pokrojona gicz cielęca obsmażana na maśle i duszona w białym winie w towarzystwie pomidorów, czosnku i cebuli.
W programie „Przebojowe Smaki” Bogusia Kalaga zdradziła przepis na swoją interpretację tego dania. Przygotujemy ossobuco z giczy wołowej podane z purée ziemniaczanym oraz młodą, białą kapustą.
Ossobuco – duszona gicz wołowa
Składniki
– 2 giczki wołowe
– 3 marchewki
– 4 łodygi selera naciowego
– duży pomidor bez pestek (odmiana bawole serce)
– cebula
– 2 ząbki czosnku
– 150 ml wina białego wytrawnego
– mąka do obtaczania
– 3 łyżki oliwy
– sól, pieprz
Przygotowanie
Na początku giczki solimy, pieprzymy i obtaczamy w mące. Warto owinąć je bawełnianym sznurkiem, aby nie rozpadły się podczas pieczenia. Następnie tak przygotowane mięso smażymy na oliwie z obu stron na złoty kolor.
W osobnym garnku na oliwie przesmażamy cebulę i czosnek, po czym dodajemy pokrojoną w kostkę marchewkę i seler naciowy (wcześniej obrany jak rabarbar). Następnie dodajemy pokrojony w kostkę pomidor, który chwilę przesmażamy.
Gdy woda z pomidora odparuje, część warzyw wykładamy na spód naczynia żaroodpornego. Kolejno na to wykładamy giczki oraz resztę warzyw na wierzch. Na patelnię, na której smażyły się giczki, dolewamy wino i czekamy, aż odparuje, po czym dolewamy bulion. Następnie całość wylewamy na wcześniej przygotowane mięso z warzywami.
Na koniec przykrywamy folią i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na ok 2-2.5 godziny, aż mięso będzie odchodziło od kości.
Purée ziemniaczane
Składniki
– 1 kg ziemniaków
– łyżka masła
– łyżka kwaśnej śmietany
– koperek
– sól, pieprz
Przygotowanie
Najpierw ziemniaki gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Po ugotowaniu odcedzamy i przeciskamy przez praskę. Następnie dodajemy masło, śmietanę, pieprz i koprem oraz delikatnie mieszamy.
Biała kapusta
Składniki
– młoda kapusta biała
– pęczek koperku
– pęczek szczypiorku
– 100 g boczku surowego w plastrach
– 2 łyżki octu winnego lub cytryny
– sól, pieprz
– oliwa
Przygotowanie
Na początek kapustę kroimy, zalewamy niewielką ilością wody i gotujemy. Po odparowaniu dodajemy szczypiorek, koperek i przesmażony boczek oraz odrobinę oliwy i ocet winny, jak również sól i pieprz dla smaku.
Smacznego!
Więcej przepisów wg Bogusi Kalagi w każdą sobotę o 20:00 na antenie TVS. „Przebojowe Smaki” Mariusza Kalagi – smacznie i muzycznie!
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Przebojowe Smaki Mariusza Kalagi: Łosoś, co w szpinaku pływał i PYCHA się nazywał!
Ponadto chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami w naszej ramówce? Śledź Telewizję TVS na Facebooku i Instagramie!
Facebook Instagram(Marlena Borczyk)