KrajRegion

„Bonanza” ma już 60 lat! Tego mogłeś nie wiedzieć o legendarnym serialu

12 września 1959 NBC wyemitowało pierwszy odcinek serialu. Dziś – 60 lat później – „Bonanza” urosła do rangi jednego z najbardziej kultowych tworów telewizyjnych.

 

„Bonanza” świętuje dziś swoje 60 urodziny. 60 lat temu Dan Blocker, Lorne Greene, Michael Landon i Pernell Roberts po raz pierwszy ukazali się na ekranach telewizorów w roli Cartwrightów. Polscy widzowie mogli śledzić przygody na ranczu Ponderosa już kilka lat później, bo od sierpnia 1964. Serial emitowany od 1959 do 1973 stał się niekwestionowaną legendą telewizji.

 

W okrągłą rocznicę „Bonanzy” sprawdź kilka ciekawostek, o których być może nie zdawałeś sobie sprawy.

 

Bonanza – 5 rzeczy, których najprawdopodobniej nie wiedziałeś

Prekursor kolorowego westernu

„Bonanzę” wyemitowano w 14 seriach zawierających łącznie 430 odcinków, z czego każdy odcinek liczył sobie 48 minut. Daje to 20640 minut pierwszego w historii amerykańskiego serialu westernowego, który nakręcono w kolorze.

 

Polski akcent

Polacy, którzy z zapartym tchem śledzili przygody Cartwrightów, mogą poczuć mały wkład narodowy w tworzenie „Bonanzy”. Odcinek „The Silence at Stillwater” z 1969 roku wyreżyserował Polak – Józef Lejtes, jeden z najwybitniejszych twórców polskiego kina okresu przedwojennego.

 

Tajemniczy, czwarty syn

Mniej uważni widzowie mogli przeoczyć fakt, że Ben Cartwight miał w istocie nie trzech, a czterech synów. Jamie – bo tak nazywał się czwarty, adoptowany syn Bena – występował jednak w serialu w roli drugoplanowej i pojawiał się epizodycznie.

 

Pilot z 190 tysięcy dolarów i 9 dni

Odcinek pilotażowy „Bonanzy” kręcono aż 9 dni przez 16 godzin na dobę – od 6 do 14 kwietnia. Ponadto pochłonął on ponad 190 tys. dolarów. Dla porównania warto zauważyć, że standardowy odcinek pierwszej serii serialu opiewał na koszta w wysokości 110 tys. dolarów, natomiast odcinki ostatniego, czternastego sezonu kosztowały już 250 tys. dolarów.

 

„Bonanza” w TVS!

Ostatnią, ale równie ważną ciekawostką jest fakt, że od września kultową „Bonanzę” możesz oglądać w Telewizji TVS. Od poniedziałku do czwartku o 16:10 śledź przygody niezastąpionej rodziny Cartwrightów na ranczu Ponderosa i poczuj się jak na prawdziwym Dzikim Zachodzie.

 

Ponadto dla fanów gwary śląskiej w każdą niedzielę o 11:40 emitujemy „Bonanzę” po śląsku!

 

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami w naszej ramówce? Śledź Telewizję TVS na Facebooku i Instagramie!

Facebook Instagram

 

(Marlena Borczyk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close