Bułgaria w obiektywie: fotograficzne podróże przez krajobrazy i miasta
Bułgaria to malowniczy kraj pełen ciekawych zabytków, wspaniałego wybrzeża i urozmaiconych krajobrazów. Różnorodność terenu, szerokie piaszczyste plaże otoczone lasami akacjowymi oraz rozległe górzyste tereny sprawiają, że jest to jeden z ulubionych kierunków wybieranych przez Polaków nie tylko na wakacje. Niezwykłe bogactwo terenu sprawia, że każdy pasjonat fotografii znajdzie tutaj coś dla siebie – począwszy od zabytków z czasów starożytnego Rzymu, po prawosławne cerkwie oraz zielone tereny prezentujące piękno bułgarskiej przyrody. Stabilny, ciepły klimat oraz atrakcyjne ceny sprawiają, że turyści często decydują się na podróż do Bułgarii samochodem. Ta forma podróży pozwala również na postój w dowolnym, wybranym przez nas miejscu i uchwycenie wyjątkowych krajobrazów na dłużej – w obiektywie aparatu. Najczęściej wybieraną trasą decydując się na podróż samochodem z Polski do Bułgarii jest wiodąca w stronę Morza Czarnego destynacja przez Słowację, Węgry oraz Rumunię. Podróż ta zajmie nam ok. 20 godzin i będzie wymagała wykupienia winiet w 3 krajach.
Zakup winiet
W Bułgarii obowiązuje system drogowych winiet – wszystkie drogi krajowe, jak i ponad 800 kilometrowe autostrady wymagają uiszczenia obowiązkowych opłat. Wyjątek stanowią jedynie drogi na terenie zabudowanym. Winiety możemy zakupić na dwa sposoby. W formie stacjonarnej: w punktach takich jak: stacje benzynowe czy punkty graniczne lub przez Internet za pomocą strony internetowej co jest obecnie bardzo szybkim oraz dużo wygodniejszym rozwiązaniem ze względu na to, że nie musimy tracić czasu na poszukiwanie stacjonarnych punktów sprzedaży winiet. Zarówno Słowacja, Węgry jak i Rumunia umożliwiają zakup winiet drogą elektroniczną i we wszystkich trzech państwach jest możliwość wykupienia ich na 10, 30 oraz 365 dni, a w Rumunii dodatkowo istnieje możliwość krótszego zakupu – na okres 3 dni.
Bogactwo krajobrazów
Poza różnorodnością krajobrazu Bułgaria zaskakuje bogactwem dziedzictwa archeologicznego i architektonicznego. Mimo, że jest położona w Europie, oferuje turystom przedsmak krajów Orientu – przeplatały się tutaj wpływy m.in. Traków, Rzymian, Bizancjum oraz Ottomanów, kształtując kulturę kraju oraz mieszkańców. Te wszystkie elementy sprawiają, że Bułgaria jest świetnym wyborem dla pasjonatów fotografii poszukujących ciekawych oraz różnorodnych kadrów.
Najpopularniejsze kierunki
Słoneczny Brzeg i Złote Piaski to jedne z najbardziej popularnych kierunków na wakacyjne urlopy. Popularność tę zawdzięczają długim piaszczystym plażom, pokrytym drobnym złotym piaskiem oraz licznym atrakcjom skierowanym zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Jeżeli jednak chcemy poznać Bułgarię od innej, mniej komercyjnej strony i zrobić sesję w bardziej kameralnych, mniej zaludnionych miejscach to kraj ten ma nam dużo więcej do zaoferowania.
Skarby północy
W okolicy Złotych Piasków, na północnym wschodzie kraju, znajdziemy wyjątkowe, mniej popularne miejsca, w których wykonamy bardzo klimatyczne zdjęcia. Pierwszym z nich jest miejscowość Tyulenovo, która stanowi ukryty skarb leżący na północnym wybrzeżu Morza Czarnego. Miejsce to słynie z licznych jaskiń, unikalnych formacji kamiennych oraz krystalicznie czystej wody. Jest to niewielka miejscowość nietknięta masową turystyką, dzięki czemu zawdzięcza swój wyjątkowy klimat. Wybrzeże to jest idealne dla miłośników przygód, m.in. dla fanów wspinaczki ze względu na piękno otaczających skał. Kolejnym, ciekawym rejonem jest narodowy rezerwat archeologiczny Yaylata, oznaczający „wysokie pastwisko”. Znajduje się tutaj miasto w jaskiniach, które zawiera 101 mieszkań pochodzących z V wieku p.n.e. oraz trzy nekropolie z III i IV wieku. Miejsce to ma wiele do zaoferowania. Po drodze na zwiedzających czekają piękne widoki na strome klify, jaskinie oraz wyjątkowa panorama na Morze Czarne. Miejscowość Yaylata została uznana za rezerwat archeologiczny w celu ochrony zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Wyjątkowy krajobraz przywołuje widoki, które znamy z filmów o Szkocji i bez wątpienia przypadnie do gustu pasjonatom fotografii.
Bałczik – Białe Miasto
Bałczik, nazywane „Białą Wieżą” to niewielkie, ale dość popularne nadmorskie miasteczko. Nazwę swoją zawdzięcza białemu kolorowi skał wapiennych. W miejscowości zwiedzimy największy i najładniejszy ogród botaniczny w całym kraju. Został stworzony w 1955 roku na terytorium byłej letniej rezydencji rumuńskiej królowej Marii i zajmuje 20 ha. Jest w nim ponad 4600 gatunków roślin, wśród których znajdziemy aż 250 gatunków kaktusów. To czyni go drugą, co do wielkości najważniejszą kolekcją w Europie, poza tą znajdującą się w Monako.
Przylądek Kaliakra
Kolejnym miejscem, którego nie możemy pominąć podróżując samochodem po Bułgarii jest najbardziej wysunięty na wschód Przylądek Kaliakra. Ten nazywany „cudownym przylądkiem” dwukilometrowy cypel, tworzą imponujące, niemal pionowe skały, sięgające aż 70 m. Znajdują się tam ruiny miasteczka i twierdzy z XIV wieku, które gwarantują niesamowite widoki. Przy odrobinie szczęścia w morzu można zaobserwować delfiny, kormorany i wiele innych ptaków. To niepowtarzalne miejsce, obfitujące w jaskinie oraz podwodne skały idealnie nadaje się na ciekawą sesję fotograficzną.
Kamienny Las
Kierując się dalej, nieopodal miasta Warna mieści się prawdziwy fenomen natury – Pobiti Kamani „Kamienny Las” – pełny naturalnie wyrzeźbionych, kamiennych figur. To tajemnicze miejsce stanowi miniaturową pustynię wypełnioną kamiennymi kolumnami osiągającymi wysokość prawie 12 metrów w części nad ziemią i blisko 100 metrów pod jej powierzchnią. Kamiennie rzeźby, które zachowały się do dzisiaj stanowią słynną atrakcję Bułgarii.
Nessebar, Sozopol i Sofia
Nessebar to jedno z najpiękniejszych miasteczek Bułgarii, nazywane „perłą Morza Czarnego”. Klimatyczne 14-tysięczne miasto położone jest nad samym Morzem Czarnym i składa się z dwóch części: starożytnej oraz współczesnej. To jedno z najstarszych miast w Europie, które swoją popularność zawdzięcza historycznemu bogactwu – za sprawą licznych zabytków. Stare miasto leży na skalistej wyspie połączonej ze stałym lądem wąską groblą. Na jego atrakcyjność wpływają niesamowite widoki, gdyż wyspę otacza turkusowe Morze Czarne. Nessebar nazywany jest miastem „40 cerkwi”. Miasto jest tzw. rezerwatem architektonicznym i archeologicznym od 1956 r. i znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. Pasjonaci fotografii bez wątpienia odnajdą tutaj wiele ciekawych miejsc do sesji zdjęciowych.
Sozopol
Sozopol jest bez wątpienia jednym z ładniejszych i bardziej czarujących miast bułgarskiego wybrzeża. Położony na południu kraju posiada uroczą starówkę z gąszczem tradycyjnych, zabytkowych domów. Największym atutem Sozopolu jest nadmorska promenada, biegnąca wzdłuż półwyspu, na jakim znajduje się stare miasto. Wąski chodnik wiedzie wzdłuż różnokolorowych budynków stojących ponad skalnym klifem.
Sofia i okolice
Stolica Bułgarii to mieszanka starożytnych rzymskich zabytków, licznych, bogato zdobionych cerkwii prawosławnych oraz nowoczesnych biurowców na miarę XXI weku. Samo położenie Sofii nadaje jej wyjątkowego klimatu – w odległości ok 100 km możemy zwiedzić Siedem Jezior Rilskich. Wraz z otaczającymi je górami tworzą malowniczy widok zachęcający do pieszych wycieczek, które warto uzupełnić o fotograficzne kadry. Jak widać, bez względu na wybrany region, Bułgaria ma bardzo wiele do zaoferowania pasjonatom zabytków, przyrody i pięknych widoków, którzy chcą uchwycić jej piękno na dłużej. Wybór samochodu jako środka transportu przy licznych postojach przy punktach widokowych będzie bez wątpienia najlepszym wyborem. Wygoda, poczucie swobody podczas podróży i możliwość zatrzymania się w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu będą stanowiły największe atuty wyprawy samochodem do Bułgarii.
źródło: artykuł partnera, materiał sponsorowany