AlarmRegionWiadomość dnia

Burza na Śląsku: Rybnik zdemolowany! Zerwane dachy i linie energetyczne! [GDZIE JEST BURZA? 13.06.2019]

Dla wielu mieszkańców Rybnika 13 dzień czerwca jest naprawdę pechowy! Przez miasto przeszła potężna burza! Efekt? Pozrywane dachy, zerwane linie energetyczne, woda wypompowywana z posesji. Na tym nie koniec! Synoptycy straszą nawet kilkucentymetrowym gradem podczas burz, jakie wieczorem i w nocy mogą przejść przez region w czwartek, 13 czerwca.

 

 

Oburzenie i protesty. Pod Jasną Górą ma przejść Marsz Równości!


Burza w Rybniku przeszła nad miastem w kilkadziesiąt minut. To wystarczyło, żeby narobić mnóstwa szkód! Powalone drzewa, zerwane w kilku miejscach dachy, są także informacje o zerwanych liniach energetycznych, a co za tym idzie – przerwach w dostawie prądu. Już w pierwszych chwilach, kiedy burza szalała nad Rybnikiem, tutejsza straż pożarna dostała 10 zgłoszeń związanych ze skutkami nawałnicy. Z każdą chwilą liczba rośnie.

 

Burza w Rybniku w czwartek, 13 czerwca: zerwane dachy i linie energetyczne!

 

W Rybniku nie tylko padał obfity deszcz, ale miejscami także grad, a nad miastem szalał silny wiatr, który narobił najwięcej szkód. To między innymi powalone drzewo w rejonie ulicy Wodzisławskiej, a także zerwane przewody energetyczne w Niedobczycach. Służby cały czas zbierają informacje o kolejnych uszkodzeniach – więc bilans szkód, jakie wyrządziła burza w Rybniku nie jest jeszcze znany.

Burze z gradem w woj.śląskim! IMGW wydał OSTRZEŻENIE METEO

Synoptycy ostrzegają, że to dopiero początek! Najgorzej sytuacja związana z burzami ma wyglądać późnym wieczorem i w nocy, kiedy przez woj.śląskie ma przejść właśnie front burzowy. Największe obawy budzą zapowiedzi gradobicia – bo kule gradu mogą mieć zdaniem niektórych synoptyków średnicę nawet kilku centymetrów! Mamy nadzieję, że tym razem przewidywania meteorologów nie sprawdzą się.

Gdzie teraz jest burza w czwartek, 13 czerwca? Burze można śledzić między innymi na radarze burzowym

AKTUALIZACJA PROGNOZY BURZOWEJ!SYTUACJA JEST WYJĄTKOWO GROŹNA I NIEBEZPIECZNA ! UDOSTĘPNIJCIE TĄ INFORMACJĘ…

Opublikowany przez Sieć Obserwatorów Burz Czwartek, 13 czerwca 2019

 

RCB wysłało sms-a z ostrzeżeniem przed silnym wiatrem i burzami z gradem do mieszkańców 12 województw. Alert obowiązuje w centralnej i wschodniej części kraju dzisiaj po południu oraz w nocy, do godz. 6 rano.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed bardzo silnym wiatrem, burzami i gradem oraz możliwymi przerwami w dostawach prądu. Alert dotyczy 12 województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, śląskiego, częściowo pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Może spaść od 30 mm do 40 mm deszczu, a lokalnie do 50 mm na metr kwadratowy. Wiatr w porywach osiągnie prędkość do 115 km/h. Miejscami spadnie grad.

Anna Adamkiewicz z RCB poinformowała, że alert obowiązuje po południu w czwartek i przez całą noc, do godz. 6 w piątek. RCB przypomina, żeby podczas burzy nie chować się pod drzewami i jeśli jest to możliwe, zostać w domu

W czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni. Osoby, które przebywają poza domem, powinny jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należny się przygotować na przerwy w dostawie prądu.

 

źródło: rybnik.com.pl
autor: Wojtek Żegolewski
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close