Bytom: Czy miasto kupi tereny wokół zabytkowej EC Szombierki? Grunty mają trafić pod młotek
Zabytkowe budynki elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu z biegiem lat niszczeją, a zalecone przez konserwatora zabytków ponad rok temu remonty przez prywatnego właściciela nie zostały przeprowadzone.
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
– Przecież dużo szybów z kopalni w Katowicach czy wszędzie, wszystko jest elegancko zrobione, tu też powinno się to utrzymać, to jest jednak zabytek, nie? – zauważa Waldemar, mieszkaniec Chorzowa. – Na razie to jest ruiną, bo nikt nie robi nic – mówi Jan, mieszkaniec Bytomia.
…poza Prokuraturą Rejonową w Bytomiu, która od lutego br. prowadzi śledztwo mające ustalić, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa zaniechania i zniszczenia zabytkowych obiektów.
– Jeśli rzeczywiście doszłoby do stwierdzenia popełnienia przestępstwa to wówczas osoba reprezentująca tę spółkę będzie miała przedstawiony zarzut karny – mówi Marek Furdzik, Prokuratura Rejonowa w Bytomiu.
Za co grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Prokuratura sprawdza m.in. czy obecny właściciel od 2016 r. starał się o dofinansowanie na zlecone przez konserwatora zabytków remonty. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, właściciel miał możliwość uzyskania dotacji, lecz dokumenty nie dotarły tam gdzie powinny w wymaganym terminie i tym samym pieniądze przepadły.
– Ja ciągle zadaję sobie pytanie jak do takiej transakcji doszło, że poprzedni prezydent miasta wskazał taki podmiot do przejęcia tego, bo w mojej ocenie już na tamten czas było widać, że nie jest to podmiot, który jest w stanie nawet zabezpieczyć ten budynek – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Jak mówią urzędnicy, czas pokazał, że ocena możliwości spółki Rezonator, do której należą obiekty elektrociepłowni była trafna, bo np. do dzisiaj nie zostało naprawione oświetlenie na wysokich kominach, co może zagrażać ruchowi lotniczemu w tym miejscu. Do tego dochodzi fakt, że zespół obiektów elektrociepłowni należy do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
– Bardzo dobrze zachowany, dość unikatowy jak na tę skalę. Bodajże jedyny tego rodzaju zachowany w takim zakresie. Natomiast wymaga on jakiegoś pomysłu na zagospodarowanie – mówi Mirosław Rymer, rzecznik prasowy Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
I przede wszystkim jak w przypadku wszystkich zabytków techniki dużych zasobów finansowych. O ile komornik nie wycenił jeszcze budynków elektrowni, o których cały czas mowa, tak grunty wokół mają już za niedługo trafić pod młotek.
– Jeżeli chodzi o nasze deklaracje dotyczące pierwokupu, czy też przystąpienia do licytacji komorniczej to w tej chwili nie możemy złożyć takiej deklaracji ze względu na to, że nie chcemy dopuszczać do spekulacji nieruchomością – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, UM w Bytomiu.
Czyli wywindowania ceny, która uniemożliwiłaby np. zakup zabytkowych obiektów elektrociepłowni Szombierki przez miasto. Na razie nie wiadomo kiedy i czy w ogóle zegar na wieży elektrowni Szombierki będzie jeszcze dobrze odmierzał czas.
autor: Bartosz Bednarczuk
Miasta na Śląsku przygotowują Punkty Szczepień Masowych. Będzie ich sporo [WIDEO]