RegionWiadomość dnia

Bytom: Drzewa na rynku umierają! Wszystkie czeka wycinka? [WIDEO]

Pozostało z niego niewiele. Platan rosnący na bytomskim rynku spróchniał i po prostu się przewrócił. Stan drzew rosnących w jego pobliżu także pozostawia wiele do życzenia.

 

 

TOP 5 SILESIA FLESZ sprawdza, kto wyleciał z partii za start w wyborach!

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS


-Krajobraz jako taki księżycowy. -Przydałaby się dodatkowa pielęgnacja? -Bezwarunkowo. Te drzewa są usychające… takie gołe w środku lata jeszcze – przyznaje Jan, mieszkaniec Bytomia.

Gdy sadzono drzewa na bytomskim rynku ich żywotność określono na dziesięć lat. Minęło 20 a te przez brak troski i dbałości po prostu umierają.

-Wtedy, po upływie 10 lat, miały zostać przesadzone żeby mogły rozrastać się dalej. Niestety taki zabieg nie został wykonany. Jesienią tego roku planujemy wykopać te drzewa, sprawdzić czy ich stan pozwala na to żeby przesadzić je gdzie indziej. Jeżeli nie będzie pozwalał na to wówczas zostaną one wycięte i zastąpione nowymi drzewami, które zazielenią się na płycie rynku – mówi Małgorzata Węgiel – Wnuk, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

O tym jakie drzewa zostaną zasadzone zdecydują bytomianie. Ze względu na to, że rynek znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej mogą zostać zasadzone konkretne gatunki drzewa takie jak np. wiśnie, jabłonie, robinie, klony czy platany. Decyzje zapadnie za pośrednictwem internetowej sondy, którą przeprowadzi Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Z podobnym problemem borykają się w Katowicach. Tu także usunąć trzeba było kilka drzew i planowane są nasadzenia zastępcze.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

SENSACYJNY TRANSFER Górnika Zabrze! Nikt się tego nie spodziewał!

Rusza nabór wniosków 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Zniesienie wiz dla Polaków do USA już wkrótce!
-Drzewa na katowickim Placu Kwiatowym zostały zaatakowane przez szkodniki. Dlatego też część drzew na pewno będzie musiało zostać wymienionych. W tej chwili analizujemy czy właśnie będziemy wymienić część drzewa na ten sam gatunek, są to surmie, czy też będzie konieczne wymiana większa czy nawet na inny gatunek – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Nowe nasadzenia na Placu Kwiatowym mają się odbyć jesienią.

autor: Sandra Hajduk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close