Bytom pomaga przedsiębiorcom mierzącym się z drugą falą pandemii. Na jakie wsparcie od miasta można liczyć?
Przedsiębiorcy wielu branż mierzący się z drugą falą pandemii, nadal mogą liczyć na wsparcie miasta, które kontynuuje działania pomocowe. Zaproponowane rozwiązania są uzupełnieniem pomocy, jaką do firm ma w listopadzie skierować państwo.
Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!
Zamknięcie lokali gastronomiczych czy klubów fitness związane z wprowadzeniem przez rząd kolejnych obostrzeń, to cios dla wielu bytomskich przedsiębiorców. Dlatego podobnie jak podczas wiosennego lockdownu, zachęcamy bytomskich przedsiębiorców do skorzystania z propozycji wsparcia, które przygotowaliśmy, by pomóc im w trudnej sytuacji związanej z pandemią – mówi prezydent Mariusz Wołosz.
W Bytomiu funkcjonuje zespół roboczy, którego zadaniem jest weryfikacja wpływających do miasta /za pośrednictwem poczty, skrzynek podawczych oraz elektronicznie – ePUAP/ wniosków od bytomskich przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z pandemią koronawirusa. Tylko od marca do czerwca br. do Urzędu Miejskiego w Bytomiu wpłynęło ponad 400 wniosków na łączną kwotę wsparcia ponad 377 tys. zł.
Nadal proponujemy przedsiębiorcom bonifikaty w płatności czynszu za lokale użytkowe do wysokości 90% lub umorzenie czy odroczenie czynszu za lokal użytkowy, w przypadku gdy nie mogą oni prowadzić działalności ze względu na stan epidemii. Bytomscy przedsiębiorcy mogą też korzystać z umorzenia opłat z tytułu dzierżawy nieruchomości oraz umorzeń z tytułu zajęcia pasa drogowego – wymienia prezydent.
Przepisy podatkowe pozwalają ponadto na odroczenie terminów płatności podatków lokalnych (podatek od nieruchomości, transportowy, rolny, leśny) i w przypadku wystąpienia z takim wnioskiem dotyczącym obecnego okresu, za który jest należny, będzie możliwe przesunięcie terminów płatności. W indywidualnych przypadkach, z uwagi na straty finansowe podatników związane z pandemią, możliwe będzie także ubieganie się o umorzenie ww. podatków. Warto dodać, że wymienione wyżej formy wsparcia dla przedsiębiorców będą uzupełniane o inne działania, które w najbliższych dniach ma ogłosić rząd.
W ramach Tarczy Antykryzysowej wsparcie dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem w następstwie epidemii, świadczy nadal Powiatowy Urząd Pracy. Firmy mogą się starać m.in. o jednorazową pożyczkę czy dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.
O przyznanie pożyczki mogą się ubiegać mikroprzedsiębiorcy, tj. osoby samozatrudnione lub podmioty zatrudniające w oparciu o umowę o pracę od 1 do 9 osób. Wciąż można się też ubiegać o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.
Nadal trwa też nabór wniosków dla przedsiębiorców będących osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników.
Kolejną formą wparcia jest dofinansowanie dla organizacji pozarządowej lub podmiotu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, w przypadku spadku przychodów z działalności statutowej w następstwie wystąpienia COVID-19.
Szczegółowe informacje i wzory dokumentów znajdują się na stronie PUP w Bytomiu.
Informacje dotyczące pomocy dla przedsiębiorców udzielają pracownicy Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora pod numerem telefonu 32 786 82 21 oraz 32 283 62 27.
Wojsko wychodzi na ulice! Premier Morawiecki wydał specjalne zarządzenie!
Wszystkich Świętych w cieniu pandemii koronawirusa. 1 listopada tym razem na cmentarzach pustki?
źr. UM Bytom