RegionWiadomość dnia

Wszystkich Świętych w cieniu pandemii koronawirusa. 1 listopada tym razem na cmentarzach pustki?

W najbliższą niedzielę uroczystość Wszystkich Świętych, która w tym roku będzie się różniła od poprzednich. Pandemia koronawirusa krzyżuje plany milionów Polaków. Choć na katowickich nekropoliach już trwają wielkie porządki, to 1 listopada tłumów nie należy się spodziewać.

 

 

Polska czerwoną strefą! Czy grozi nam MEGA-LOCKDOWN?! TOP 5 Silesia Flesz

– Dostosowujemy się do tego. Będąc w tym wieku w jakim jesteśmy bo jesteśmy już starsi emeryci, także no wcześniej idziemy po prostu żeby uczcić naszych nieżyjących bliskich – mówią nam Jerzy i Aleksandra, mieszkańcy Katowic.

– Myśmy przyjechały z daleka a tu mamy całą naszą rodzinę, mamę, tatę i babcię. No i specjalnie żeby nie jechać pierwszegomówi Beata z Poznania.

 

Mieszkańcy Katowic, których spotkaliśmy na Cmentarzu Komunalnym, podkreślali, że ich wizyta na nekropoliach 1 listopada jest zależna od wielu czynników.

– To zobaczymy od pogody itd. no to raczej po. Nie boi się Pan, że będzie dużo ludzi?…No właśnie jak będzie dużo to nie pójdęmówi Henryk z Katowic.

– Jesteśmy już przyzwyczajeni bo to jest już takie święto od lat, do wizyt na cmentarzu i nie wiadomo jak będzie – mówił Mieczysław mieszkaniec Katowic.

W najbliższą niedzielę uroczystość Wszystkich Świętych, która w tym roku będzie się różniła od poprzednich. Pandemia koronawirusa krzyżuje plany milionów Polaków
W najbliższą niedzielę uroczystość Wszystkich Świętych, która w tym roku będzie się różniła od poprzednich. Pandemia koronawirusa krzyżuje plany milionów Polaków

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że decyzja dotycząca ewentualnego zamknięcia cmentarzy 1 listopada jest zależna od wzrostu liczby zachorowań. Na razie premier wystosował apel do Polaków:

– Zachęcam do odwiedzenia grobów bliskich parę dni wcześniej, kilka dni później, zostawić to na kilka tygodni później. Najważniejsze żeby nie było wielkiej kumulacji, wielkiego zgromadzenia ludzi w jednym miejscu, przy wejściach, przy punktach zakupu zniczów czy kwiatów. To są miejsca , w których może dochodzić do zakażeń – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

O odwołanie mszy świętych i nabożeństw na cmentarzach we Wszystkich Świętych apeluje prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Prymas prosi też, by 1 listopada nie organizować na cmentarzach tradycyjnych procesji.

 

autor: Łukasz Majewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

W piątek możliwa decyzja o całkowitym lockdownie!

Ponad 10 tys. nowych zakażeń, 45 osób nie żyje! Koronawirus wg Ministerstwa Zdrowia

Tychy: chory na koronawirusa uciekł z karetki!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close