Bytom przygotowuje się na jesienną falę zakażeń koronawirusa
Sytuacji bytomskich placówek zdrowia w dobie koronawirusa poświęcono kolejne już spotkanie władz miasta z dyrektorami szpitali oraz poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej.
Mówimy głośne NIE!!! teleporadom! Wszyscy mają już dość! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!
Od samego początku staramy się, aby komunikacja między miastem a placówkami ochrony zdrowia była przebiegała sprawnie. To konieczne na bieżąco rozwiązywać problemy, z którymi wszyscy się mierzymy w tym trudnym czasie – mówił wiceprezydent Waldemar Gawron podczas spotkania z dyrektorami bytomskich szpitali, POZ i AOS.
Podczas spotkania zaprezentowano wyniki przeprowadzonej pod koniec sierpnia ankiety, w której szefowie placówek zostali poproszeni o informacje na temat funkcjonowania swoich placówek. Z uśrednionych danych przekazanych przez bytomskie poradnie wynika, że w lipcu na czterech pacjentów, trzech było przyjmowanych w formie teleporady. Z kolei w przypadku Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, na czterech pacjentów, trzech odbyło wizytę bezpośrednio w gabinecie lekarskim, a jeden pacjent skorzystał z teleporady.
Z zebranych przez nas informacji wynika, że jedna z przychodni w 95% świadczyła tylko teleporady. 4 %, czyli co 25 pacjent przyjmowany był bezpośrednio w gabinecie lekarskim. Powodowało to wiele interwencji mieszkańców niezadowolonych z tej formy pracy przychodni – mówił Jarosław Więcław, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.
Z ankiet wynika także, że są poradnie, które bezpośrednio przyjmowały ponad 70% pacjentów, czyli na dziesięciu pacjentów siedmiu było przyjmowanych w poradniach, a trzech zostało obsłużonych w formie teleporady. Prezydent zaapelował do szefów placówek medycznych o zwiększenie liczby porad świadczonych bezpośrednio.
Podczas spotkania przybliżono plany miasta związane w dalszą walką z pandemią. I tak w najbliższym czasie w Bytomiu uruchomiony zostanie mobilny punkt badań przesiewowych (drive- thru) oraz wymazobus. To dwa instrumenty, które we współpracy z laboratoriami, które świadczą usługi na terenie naszego miasta wykorzystamy podczas jesiennej fali zachorowań. To z pewnością uprości nam obsługę pacjentów z objawami, których skierują do badania lekarze POZ – mówi Jarosław Więcław.
Warto wspomnieć, że zgodnie z nowymi przepisami od 2 września to lekarze POZ będą decydować o tym, czy kierować pacjenta z objawami na wymazy czy też nie. Ponieważ jesteśmy w przededniu grypy sezonowej, wzrost osób z objawami będzie znacznie większy. Póki co nie mamy skokowego wzrostu zachorowań, a co za tym idzie osób skierowanych do wykonania testów, jednak musimy być przygotowani – Jolanta Wąsowska, dyrektorka PSSE w Bytomiu.
źródło: UM Bytom
Pociągiem dojedziemy na lotnisko w Pyrzowicach! Rozstrzygnięto przetarg na odbudowę linii 182
Pożar chemikaliów w Sosnowcu: Ogień zniszczył nie tylko odpady ale i firmy przedsiębiorców! [WIDEO]
Zmiana czasu na zimowy tuż, tuż! Kiedy przestawiamy zegarki? [ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2020]