KrajRegionWiadomość dnia

Cena wody w 2018 roku. Bardzo możliwe, że znowu będzie drożej [PODWYŻKA CEN WODY NA ROK 2018]

Cena wody w 2018 roku może wzrosnąć o ponad 30 groszy. Wszystko zależy od tego, czy 1 stycznia obowiązywać będą wskazane w Ustawie Prawo wodne obciążenia publicznoprawne.

Od 2015 roku, cena wody sprzedawanej przez GPW wynosi 2,25 zł/m3 netto. Klient hurtowy realizując zakup wody na określonym w indywidualnych umowach poziomie może otrzymać rabat w wysokości 6 gr/m3 netto. Polityka cenowa GPW zmierzała do utrzymania ceny wody na niezmienionym poziomie także w kolejnych okresach.

20 lipca 2017 roku weszło w życie nowe Prawo Wodne, a wraz z nim większe maksymalne stawki opłaty za pobór wody ze środowiska. Ostateczna wysokość opłat środowiskowych nie jest znana. Zgodnie z zawartymi umowami, do 30 września Spółka zobowiązana była przekazać swoim partnerom informację o cenie wody obowiązującej w kolejnym roku. Spółka sporządziła wariantową kalkulację ceny wody, uwzględniającą możliwe zmiany opłat.

Jeżeli od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku łączna wysokość opłat zmiennych za pobór wód będzie odpowiadała łącznej wysokości opłat w 2017 roku. Wówczas CENA ZA DOSTAWĘ WODY w okresie od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku wyniesie 2,25 zł/ m3 netto.

Jeśli od 1 stycznia 2018 roku obowiązywać będą wskazane w Ustawie Prawo wodne obciążenia publicznoprawne, a zwłaszcza istotny wzrost kosztów poboru wody, CENA ZA DOSTAWĘ WODY w okresie od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 r. wyniesie 2,59 zł/m3 netto.

Niezależnie od zmiany wysokości ceny wody wynikającej ze zmiany obciążeń publicznoprawnych Spółka oferuje klientom, jak było to w latach poprzednich, możliwość uzyskania upustu, w wysokości 6 gr/ m3 netto, zgodnie z warunkami wskazanymi w umowach.

W przypadku, gdyby Spółka została zobowiązana do uiszczenia należności w innej wysokości niż należności publicznoprawne,  podjęte będą nowe rozmowy z partnerami GPW. Ich celem będzie zawarcie porozumień o wysokości cen wody i upustów uwzględniających tę zmianę.

Źródło: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close