Region

Centrum przesiadkowe w Gliwicach: projekt prac został już zatwierdzony!

Rozpoczyna się przygotowywanie dokumentacji pozwalającej ogłosić przetarg na budowę Centrum Przesiadkowego. W ramach przewidzianych prac miasto m.in. przebuduje drogi dojazdowe do CP – ul. Składową wraz z fragmentem ul. Toszeckiej. Projekt budowlany dla tego zakresu prac został już zatwierdzony, decyzja zezwalająca na rozpoczęcie robót musi się jednak uprawomocnić.

 

Walka z robalami w Jaworznie i z dzbanami dewastującymi miasto w Sosnowcu:

Przetarg powinien zostać ogłoszony jeszcze w 2019 r. Prace obejmą budowę Centrum Przesiadkowego, przebudowę ul. Składowej i fragmentu ul. Toszeckiej oraz odcinka ul. Tarnogórskiej. W ramach robót drogowych zostanie zmieniona konstrukcja jezdni ulic, powstaną chodniki i ciągi pieszo-rowerowe, pojawi się nowe oświetlenie uliczne. Niezbędna będzie także budowa nowych i przebudowa istniejących sieci uzbrojenia terenu. Ul. Składowa zostanie połączona z ul. Toszecką.

Budowa Centrum Przesiadkowego będzie jedną z największych i najważniejszych inwestycji w Gliwicach. Jego powstanie obok zmodernizowanego dworca kolejowego wprowadzi nową jakość do krajobrazu centrum miasta.

Nowoczesne Centrum Przesiadkowe skupi wszystkie środki transportu miejskiego w jednym miejscu, podniesie standard obsługi i usprawni przemieszczanie się podróżnych. W ramach inwestycji powstanie m.in. nowy zadaszony dworzec autobusowy wraz z budynkiem głównym obsługi pasażerskiej, usługowym budynkiem pomocniczym i tunelem łączącym Centrum Przesiadkowe z dworcem PKP i dalej z południową stroną miasta. Będzie to nowoczesny obiekt, zintegrowany z dworcem kolejowym systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, z miejscami postojowymi dla samochodów i infrastrukturą rowerową (zadaszone miejsca postojowe, boksy dla rowerów, stacje napraw rowerów) oraz zapleczem komercyjnym.

Centrum przesiadkowe w Gliwicach: projekt prac został już zatwierdzony!
Centrum przesiadkowe w Gliwicach: projekt prac został już zatwierdzony!

Ścisłe centrum Gliwic zyska nowe oblicze – w ramach inwestycji zostaną również zmodernizowane i przebudowane ulice po północnej stronie dworca PKP. Zmieni się też pejzaż miasta po południowej stronie dworca, m.in. plac Piastów.

Przewidziano przebudowę ul. Bohaterów Getta Warszawskiego wraz z odcinkiem ul. Zwycięstwa, placu Piastów i odcinka ul. Piwnej, ul. Składowej, ul. Okopowej, ul. Na Piasku i placu przed dworcem PKP oraz fragmentu ul. Tarnogórskiej. Na przedłużeniu ul. Udzieli zaplanowano ciąg dla pieszych i rowerów, łączący okolice ulic Kolberga i Tarnogórskiej z Centrum Przesiadkowym. Zaplanowano także ścieżkę rowerową łączącą trasę rowerową Centrum – Sośnica z drogami rowerowymi na terenie Centrum Przesiadkowego, wykonanie zadaszonych parkingów dla jednośladów oraz przygotowanie infrastruktury dla stacji wypożyczalni rowerów na terenie CP.

W przyszłości cały kwartał przebudowanego ścisłego centrum Gliwic wraz ze zmodernizowaną ul. Zwycięstwa stanie się kolejną wizytówką naszego miasta i nową, przyjazną przestrzenią miejską.

Inwestycja ma szansę na unijne dofinansowanie. W marcu miasto złożyło wniosek umożliwiający zdobycie ok. 130 mln zł w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Rozstrzygnięcie konkursu i podpisanie umowy na dofinansowanie unijne zaplanowano na IV kwartał tego roku.

Źródło: UM Gliwice

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close