RegionWiadomość dnia

Chcą zmiany Placu Szewczyka na Plac Marii i Lecha Kaczyńskich. Jest już nawet petycja!

Jest petycja z poparciem dla placu Marii i Lecha Kaczyńskich w Katowicach. W sieci rozpoczęła się zbiórka podpisów popierających decyzję wojewody śląskiego o zmianie nazwy placu Szewczyka na plac Kaczyńskich.

 

Śmierć prezydenta Gdańska i fala hejtu w internecie! Zobaczcie najnowsze TOP 5 SILESIA FLESZ

Autorką petycji jest Maria Durska, była kandydatka do Rady Miasta Katowice z list PiS.

Przeciwnicy nowej nazwy placu Szewczyka mają zebranych więcej podpisów. Obecnie jest ich ponad 6 800. Ciągle zbierane są też podpisy na placu Szewczyka.

16 grudnia w Katowicach odbyła się kilkuset osobowa manifestacja sprzeciwiająca się zmianie nazwy placu Szewczyka. Wtedy też zbierano podpisy pod petycją w tej sprawie.

O Plac Szewczyka i jego przemianowanie na Plac Marii i Lecha Kaczyńskich batalia toczy się już od wielu miesięcy.

Katowice: Plac Szewczyka czy Plac Marii i Lecha Kaczyńskich? Wojewoda nie składa broni [WIDEO]

Plac Szewczyka nadal będzie Placem Szewczyka! Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenie wojewody śląskiego, zmieniające nazwę Plac Szewczyka na Plac Marii i Lecha Kaczyńskich. W maju zeszłego roku sąd uznał, że wojewoda nie dokonał analizy opinii dostarczonej mu przez Instytut Pamięci Narodowej i nie udowodnił, że Wilhelm Szewczyk był symbolem komunizmu.

-Gdyby wolą ustawodawcy było usunięcie upamiętnienia z przestrzeni publicznej wszystkich osób, które były członkami partii, które były członkami jakiejś tam formacji, które określone czyny popełniły to by to powiedział. Ustawodawca tego nie powiedział. Powiedział jednoznacznie – tylko wtedy, kiedy ten konkretny człowiek jest odbierany w przestrzeni publiczne jako symbol komunizmu – mówiła uzasadniając wyrok Bożena Miliczek-Ciszewska, sędzia WSA w Gliwicach.
A w tym przypadku sąd uznał, że Wilhelma Szewczyka za symbol komunizmu uznać ciężko.

 

Wojewoda śląski w tej kwestii jednak broni nie składa. Wojewoda uważa, że Szewczyk jest symbolem komunizmu. Nie zgadza się z też z opinią, że mógł samodzielnie badać zgodności lub niezgodności nazwy placu z ustawą dekomunizacyjną. Za to podziela opinię jednego z sędziów, który wyraził zdanie odrębne, ponieważ uznał, że skarga Katowic na decyzję wojewody była niedopuszczalna.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close