AlarmKrajRegionŚwiatWiadomość dnia

Choinka z Polski dotarła już do Watykanu [WIDEO]

Jej transport to nie była kaszka z mleczkiem. Tym bardziej, że mierzy ona 25 metrów. Choinka z Polski dotarła już do Watykanu

 

Wysoka na 25 metrów choinka z Polski a dokładnie z Puszczy Romnickiej w nadleśnictwie Gołdap jest już w Watykanie. Świerk pokonał ponad 2 tysiące kilometrów i teraz jako pierwsze od 20 lat drzewko z naszego kraju, będzie ozdobą Bożego Narodzenia na placu Świętego Piotra

Polska choinka, jaka dotarła do Watykanu to okazały i bardzo piękny, 25 metrowy świerk pospolity, przekazany przez Lasy Państwowe jako główny element dekoracji bożonarodzeniowej Placu świętego Piotra w Watykanie.

 

 

Świerk, który został wybrany i zaakceptowany do przekazania do Watykanu, rósł w Nadleśnictwie Gołdap w Puszczy Rominckiej (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku), pochodził z samosiewu, ma około 28 metrów wysokości, grubość pnia w dolnej części wynosi 80 cm, a szacowany wiek to około 70 lat. Świerk jest zdrowy i dorodny, koronę ma symetryczną i zbieżystą, dobrze ukształtowaną.

8 listopada w Nadleśnictwie Gołdap miała miejsce skomplikowana operacja ścięcia i bezpiecznego ułożenia na naczepie transportowej tego wspaniałego drzewa. Przy ścięciu i jego profesjonalnym ułożeniu na naczepie, pracowało kilkunastu robotników ze specjalistycznej firmy zajmującej się tego typu pracami.

Cała operacja rozpoczęła się od godzin rannych, kiedy na utwardzony plac wokół drzewa przyjechały dwa ciężkie dźwigi, długa naczepa transportowa i podnośnik. Prace rozpoczęto od ustabilizowania na gruncie dźwigów na specjalnych betonowych płytach. Następnie przy pomocy wysięgnika umocowano, w pobliżu wierzchołka świerku, linę do której przymocowano hak dźwigu, ustawiono specjalne podpory na których świerk miał zostać na krótko położony i dopiero wtedy pilarz mógł rozpocząć ścinanie drzewa. Po ścięciu za pomocą dźwigów ostrożnie położono świerk na podpory, a następnie na naczepę transportową.

Zanim choinka wyjechała z Polski, została jeszcze poświęcona w Ełku, na Placu Jana Pawła II, przez Jego Ekscelencję Jerzego Mazura biskupa diecezji ełckiej, pożegnana przez leśników dźwiękami sygnałów myśliwskich, a potem pojechała już do Watykanu. Podróż choinki z polskich lasów przez Europę na Plac św. Piotra trwała półtora tygodnia, a trasa liczyła około 2100 kilometrów. Transport ze względu na nietypowy ładunek, jechał głównie nocami, aby nie utrudniać jazdy innym użytkownikom drogi.

Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia będzie rozświetlenie choinki 7 grudnia lampkami i ozdobami przygotowanymi przez chore dzieci leczone we Włoszech na oddziałach onkologicznych. Weźmie w nim udział papież Franciszek. Choinka od leśników z polskich lasów stanie po raz drugi na Placu św. Piotra w Watykanie. 20 lat temu, w 1997 roku, w Watykanie stanął świerk z okolic Zakopanego, jako dar dziękczynny górali za pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. (źr:Nadleśnictwo Gołdap/TVP Info)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close