Region

Chomiki europejskie będą rozmnażać się w Jaworznie

Kolejne 15 chomików europejskich trafi do Jaworzna. Tym razem będą to chomiki z Czech. Ich sprowadzenie jest możliwe dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazał na ten cel w 2016 roku 180 tysięcy złotych.

 

Pierwsze osiem chomików zostanie teraz odłowione za południową granicą. Później – zostaną rozmnożone. Pod koniec lipca trafią do Jaworzna, gdzie zostaną wypuszczone w pola między dzielnicami Cezarówka i Jeziorki.

Jest to gatunek chroniony z gwiazdką, czyli wymaga ochrony czynnej. Jest to jeden z najszybciej znikających gatunków w Polsce. Dawniej to było zwierzę dosyć popularne. Zmiany, które następują w rolnictwie spowodowały, że w Jaworznie pozostały tylko spokrewnione ze sobą osobniki, przez co są narażone na różne choroby, na przykład genetyczne. W zeszłym roku sprowadziliśmy do Jaworzna około 15 chomików, w tym roku będzie mniej więcej tyle samo – mówi Marcin Tosza z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Chomik europejski potrafi osiągnąć długość ponad 30 centymetrów i ważyć nawet 700 g.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close