reklama
Kategorie

Chomiki giganty żyją na Śląsku! Ogromny Chomik Europejski zadziwia badaczy [WIDEO]

reklama

Mało kto wie, że takie zwierzę w ogóle istnieje. Jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że żyje ono w województwie śląskim. Bo choć jak na chomika jest ogromny – to trudno go dostrzec. Sam o to dba, bo chomik europejski to zwierzę bardzo nieufne i płochliwe. I jak się okazuje, na Śląsku nie jest gościem ale domownikiem – bo na tereny województw śląskiego i małopolskiego to zdawałoby się egzotyczne zwierzę przybyło aż 50 tys. lat temu! Od tego czasu jednak wiele w jego naturalnym środowisku się zmieniło. Głównie dzięki człowiekowi i jego działalności. Ale to właśnie ludzie biorą teraz wpisanego do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych chomika europejskiego pod opiekę.

 

reklama

Przeciwdziałanie procesowi wymierania populacji chomika europejskiego na terenie Jaworzna jest celem zadania, które zostanie dofinansowane kwotą do 32 999,98 zł przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  Uchwałę w tej sprawię Zarząd Funduszu przyjął 23 lipca. Chomik europejski jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Objęty jest krajowymi i międzynarodowymi aktami prawnymi, uznającymi ten gatunek za ściśle chroniony. Wymaga on ochrony czynnej oraz zakazu pogarszania stanu lub niszczenia terenów rozrodu lub odpoczynku. Jednocześnie gatunek ten jest poważnie narażony na wymarcie na całym terenie swojego występowania.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

 

 

 

W latach 2007-2009 na polach Jaworzna-Jeziorak zagęszczenia nor chomika europejskiego kształtowały się na poziomie niskim i średnim. Od 2010 roku obserwuje się ciągły spadek liczebności jego populacji. Dane te są potwierdzone monitoringiem przeprowadzonym w 2013 roku przez Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie oraz w 2014 r. przez Zakład Zoologii Systematycznej Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Stan populacji określony został jako zły. Populacja Jaworzna i okolic jest odizolowana od innych populacji zamieszkujących obszar Górnego Śląska. Także na obszarze miasta chomiki zamieszkują kompleksy pól oddzielone od siebie nieużytkami, czego skutkiem jest zmniejszenie genetycznej różnorodności populacji, co zagraża istnieniu tego gatunku w tym rejonie. Wobec powyższego potrzebą jest połączenie rozdzielonych populacji chomika. Realizacja projektu umożliwi odtworzenie i poprawę siedlisk chomika w rejonie Jaworzna i uzyskanie informacji o zmienności genetycznej tego gatunku.<.>

 

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button