RegionWiadomość dnia

Jaworzno pełne chomików. Miasto ma już drugi pomnik chomika europejskiego [WIDEO]

Jaworzno ma kolejny pomnik chomika. Na rynku odsłonięto drugą już taką figurkę. Jest odlana z brązu i waży ok. 20 kg.

 

 

Nosić maseczkę czy nie nosić? Bunt na ulicach rośnie! TOP 5 Silesia Flesz

-Bardziej chcemy aby mieszkańcy Jaworzna zaakceptowali to zwierzę, żeby stwierdzili, że jest ważnym elementem ekosystemu, bo tak jest i żeby miasto było identyfikowane z tym gatunkiem. U nas pojawia się drugi, na pewno pojawi się jeszcze jeden na wiosnę przyszłego roku. Mam nadzieję, że powolutku i finanse pozwolą na to żeby to powoli, powoli rozwijać podkreśla Marcin Tosza, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Od 2016 roku w Jaworznie prowadzony jest jedyny w Polsce program czynnej ochrony chomika europejskiego. Między innymi dlatego to miasto zostało wybrane na miejsce organizacji międzynarodowej konferencji – poświęconej właśnie temu gatunkowi.

Jaworzno ma kolejny pomnik chomika. Na rynku odsłonięto drugą już taką figurkę. Jest odlana z brązu i waży ok. 20 kg
Jaworzno ma kolejny pomnik chomika. Na rynku odsłonięto drugą już taką figurkę. Jest odlana z brązu i waży ok. 20 kg

-To jest gatunek charakterystyczny dla pól uprawnych. Na tych polach, które są w obrębie miasta czyli Wilkoszyn, Grodzisko, Jaworzno Jeziorki, Byczyna. Na polach, które są uprawiane przez rolników ten gatunek występuje. On zawsze występował, natomiast ze względu na różne czynniki, ale też izolację stanowiska to populacja zaczęła ginąć i my próbujemy pomagać jej aby w przyszłości mogła dalej funkcjonować tutaj na tym obszarzemówi Joanna Ziomek, prof. UAM dr hab. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na terenie Jaworzna zostało już wypuszczonych około stu chomików, które mają swoje zadania. Przekopują glebę i zjadają bezkręgowce, które są szkodliwe dla pól uprawnych.

 

autor: Paweł Palacz

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Betonowy kawałek Bursztynowej Autostrady gotowy. W czwartek pojedziemy nowym odcinkiem A1 za Częstochową

Radio Silesia pnie się w górę! Kapitalne wyniki 96,2 FM!

Macie wielkie serca! W 48 godzin zebrano 200 tys.zł na pomoc po wybuchu w Kobiernicach!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close