reklama
Kategorie

Chorzów: Miasto jest 21. w rankingu „Miasto dobre dla młodych”

Chorzów: Miasto znalazło się na 21. miejscu w rankingu miast dla młodych Europolis. Pierwsza trójka to: Warszawa, Rzeszów i Katowice.

 

TOP 5 Silesia Flesz sprawdza, co politycy robią na Śląsku w stajniach i jak kupić wóz strażacki za grosze!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

 

Miasto dobre dla młodych – elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte

Raport przygotowany został przez Politykę Insight i Polską Fundację im. Roberta Schumana. W raporcie sklasyfikowano 66 miast na prawach powiatu z całej Polski.

Powiązane artykuły

Autorzy rankingu założyli, że miasto dobre dla młodych, to miasto elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte. Młode osoby zdefiniowali jako mieszczące się w przedziale 16-30 lat, a taka cezura obejmuje zarówno młodzież licealną, jak i tzw. „młodych pracujacych”.

– Ranking miast dla młodych stworzyliśmy w oparciu o syntetyczny wskaźnik złożony z siedmiu subindeksów (gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka). Każdy z nich może przyjąć wartość od 0 do 100 punktów, które nadawane są na podstawie 37 mierników. Do wyliczenia tych ostatnich wykorzystaliśmy dane GUS-u, PKW, BIP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inspektoratów drogowych i ochrony środowiska oraz udostępnione przez same miasta – czytamy w raporcie Europolis.

Chorzów dopiero na 21. miejscu rankingu, ale w górnej części tabeli

Chorzów w rankingu ogólnym otrzymał 33,75 punktów na 100 możliwych i znalazł się na 21. miejscu. Z miast województwa śląskiego wyżej w rankingu są tylko Katowice (3. miejsce), Bielsko-Biała (14. miejsce), Częstochowa (15. miejsce) i Gliwice (20. miejsce). Pozostałe miasta regionu są w dolnej części tabeli: Żory (35. miejsce), Jastrzębie-Zdrój (36. miejsce), Sosnowiec (37. miejsce), Siemianowice Śląskie (39. miejsce), Zabrze (43. miejsce), Tychy (50. miejsce), Jaworzno (51. miejsce), Rybnik (52. miejsce), Piekary Śląskie (54. miejsce), Dąbrowa Górnicza (57. miejsce), Świętochłowice (60. miejsce), Ruda Śląska (63. miejsce), Mysłowice (65. miejsce) i Bytom (66. miejsce).

 

W Chorzowie dobrze z infrastrukturą, źle z kulturą i rozrywką

Chorzów najlepiej wypadł w rankingu pod względem infrastruktury, gdzie zajął 5. miejsce. To przede wszystkim zasługa Parku Śląskiego, bo pod uwagę brano tu m.in. powierzchnię terenów zielonych w stosunku do całej powierzchni miasta.

Pozostałe zmienne w tej kategorii to:

  • jakość mieszkalnictwa
  • dostępność mieszkań
  • finansowa dostępność mieszkań
  • dbałość o czyste powietrze
  • dostępność darmowego internetu

Chorzów został zaś najgorzej oceniony pod względem kultury i rozrywki (55. miejsce) – tu brano pod uwagę:

  • intensywność lokalnego życia kulturalnego
  • kulturalne ożywienie na rynku komercyjnym
  • dostępność instytucji kultury
  • dostępność oferty sportowej
  • stopień doinwestowania kultury w polityce miejskiej

Chorzów w miarę dobrze został także oceniony w rankingu pod względem mobilności (13. miejsce), pod względem zdrowia i opieki (16. miejsce) oraz pod względem lokalnej gospodarki (24. miejsce). Gorzej jest jeśli chodzi o otwartość (45. miejsce) i edukację (46. miejsce).

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Polacy będą mogli robić zakupy w każdą niedzielę i święta. Od 2020 roku

Ulewny deszcz i silny wiatr na południu Polski. Najwięcej opadów na Śląsku i w Małopolsce

Półnagie kobiety w Śląskiej Izbie Lekarskiej. Lekarki rozebrały się nie bez powodu [ZDJĘCIA, WIDEO]

 

(źródło: mojchorzow.pl)

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button