KrajKulinariaSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życia

Co jeść w czerwcu? Sięgnij po sezonowe warzywa i owoce

Zastanawiasz się, co jeść w czerwcu? Sprawdź, które warzywa i owoce właśnie w tym miesiącu mają swój sezon.

 

Co jeść w czerwcu? Sklepy przepełnione są najróżniejszymi warzywami i owocami – od tych doskonale nam znanych, po egzotyczne gatunki, których nazwy niekiedy trudno nam nawet wymówić.

Jeśli zależy ci na wspieraniu polskiej gospodarki, dowiedz się, które warzywa i owoce w Polsce zaczynają swój sezon właśnie w czerwcu.

 

Dlaczego warto jeść sezonowe produkty?

Sezonowe warzywa i owoce nie tylko w danym czasie mają najlepsze walory smakowe i wartości odżywce, ale także są bardzo ekologiczne. Wybierając produkty, które pochodzą z Polski i nie przemierzają setek kilometrów przed trafieniem na półkę, wspierasz polską gospodarkę – rolników i lokalnych dostawców.

Powiązane artykuły

Przez fakt, że sezonowe produkty trafiają na sklepowe półki znacznie szybciej, niż produkty importowane, dłużej zachowują świeżość. Ponadto sięgając po warzywa i owoce produkowane w Polsce, masz większą kontrolę nad ich doborem i pewność, że są pozbawione substancji chemicznych przedłużających świeżość.

 

Co jeść w czerwcu?

Kalafior

Czas pożegnać kalafior sprowadzany z Hiszpanii i sięgnąć po polską odmianę. To warzywo, będące odmianą kapusty, ma szereg dobroczynnych właściwości. Działa silnie przeciwnowotworowo z uwagi na zawartość przeciwutleniaczy, które odpowiadają za neutralizację wolnych rodników przyczyniających się do rozwoju nowotworów.

Bób

Przeżywający w ostatnich latach swój renesans bób również może pochwalić się pozytywnym wpływem na zdrowie. W diecie wykluczającej mięso i nabiał stanowi świetne źródło białka. Jednak nie tylko weganie i wegetarianie powinni uwzględnić to warzywo strączkowe w swoim jadłospisie. Bób nie tylko jest bogaty w białko i ma stosunkowo niską zawartość tłuszczu, ale także zawiera wiele witamin i składników mineralnych – między innymi żelazo, magnez, foliany oraz witaminę C, E i A.

Botwinka

Botwinę w kuchni polskiej spożywa się głównie w formie zupy potocznie zwanej „botwinką”. Botwinka ma bardzo niską wartość energetyczną, zawiera sporo żelaza, a co za tym idzie wspomaga procesy krwiotwórcze i przeciwdziała anemii. Jest świetna w walce z wolnymi rodnikami, wobec tego wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Ponadto pomaga zwalczyć stres, wspomaga koncentrację i wykazuje właściwości odtruwające.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Co oznaczają kolory warzyw i owoców? Kolory a wartości odżywcze

 

Kalarepa

Prozdrowotne właściwości tego warzywa znane były już starożytnym Rzymianom, którzy nazywali je kapustą pompejską. Podobnie, jak kapusta, brukselka, kalafior i inne warzywa kapustne, ma dużą zawartość izotiocyjanów oraz indoli – czyli substancji wykazujących działanie przeciwnowotworowe. Dzięki zawartościom tych substancji, kalarepa ma również właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Kalarepę można jeść zarówno na surowo w formie przekąski lub surówki, jednak sprawdzi się również świetnie w formie ugotowanej, podduszonej lub zapieczonej.

 

Szpinak

Włączenie liści szpinaku do swojej diety przyniesie same korzyści dla organizmu. Warzywo to jest bogate w witaminy, sole mineralne oraz beta-karoten i luteiny, będące silnymi przeciwutleniaczami. Szpinak zawiera witaminę C, żelazo, magnez, potas oraz kwas foliowy. Będzie szczególnie cenny dla osób borykających się na co dzień z silnym stresem oraz migrenami. Szpinak w kuchni można wykorzystać na wiele sposobów – między innymi jako surowy dodatek do koktajli czy sałatkę, podstawę do zupy, a także składnik różnego rodzaju sosów.

 

Rabarbar

To warzywo należące do rodziny rdestowatych (do której należą również m.in. szczaw) cechuje się wieloma właściwościami prozdrowotnymi. W Polsce znalazł swoje zastosowanie jako składnik wielu ciast i deserów. Jest nie tylko niezwykle aromatyczny, ale także zawiera wiele właściwości odżywczych – jest między innymi źródłem witaminy C, E, A, a także dużej ilości potasu oraz fosforu.

 

Fasolka szparagowa

Zarówno żółta, jak i zielona odmiana fasolki szparagowej może poszczycić się zawartością wielu składników odżywczych. Warzywo to ma niską zawartość energetyczną i sporo błonnika, dzięki czemu uwielbiana jest przez osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, a także diabetyków. Zielona fasolka szparagowa to bogactwo witaminy A oraz kwasu foliowego, natomiast żółta jest bogata w potas i fosfor.

 

Owoce sezonowe

Tegoroczna wiosna nie sprzyja pojawianiu się sezonowych owoców. Z uwagi na niskie temperatury, na sklepowych półkach możemy znaleźć tylko niektóre z czerwcowych owoców. Na polskie poziomki, maliny, agrest, morele, brzoskwinie i wiśnie przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

Tymczasem możemy zakupić pierwsze polskie:

Truskawki

Pierwsze polskie truskawki zaczęły się pojawiać już pod koniec maja. Te słodkie owoce doskonale wspomagają pracę układu moczowego oraz układu trawiennego, dzięki zawartości pektyn oraz kwasów organicznych. Są bogate w witaminę C oraz kwas elagowy, czemu zawdzięczają swoje właściwości przeciwnowotworowe. Ponadto są doskonałym antyoksydantem, wspomagającym układ odpornościowy.

 

Czereśnie

Spora część czereśni, które zdobią sklepowe wystawy, nadal może pochodzić z importu z Węgier. Chcąc wspierać polską gospodarkę, warto mieć to na uwadze i zapytać sprzedawcę o kraj pochodzenia. Czereśnia wpływa dobroczynnie na serce, nerki oraz stawy dzięki zawartości potasu, który odpowiada za odprowadzanie nadmiaru soli z organizmu. Ponadto są bogate w witaminy z grupy B.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Czy warto jeść grzyby? W lasach pojawiły się pierwsze okazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button