RegionWiadomość dnia

Czeki na grube miliony trafiły dzisiaj na Śląsk. Przywiózł je premier Mateusz Morawiecki [WIDEO]

W kilku śląskich miastach powstaną kolejne nowe inwestycje dzięki pieniądzom z programu „Rozwój Lokalny” finansowanego ze środków Funduszu Norweskiego i EOG. Listę beneficjentów z województwa śląskiego ogłosił dziś premier Mateusz Morawiecki.

 

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO od lipca w TVS!

– Miasta mniejsze, miasta średniej wielkości, które potrzebują rewitalizacji, nowych pomysłów rozwojowych, nowej infrastruktury gospodarczej, przedsiębiorców, którzy będą tworzyć nowe miejsca pracy – mówił dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

 

Ale również nowych przestrzeni dla mieszkańców, czy rozwoju kultury. Wśród miast, które otrzymały czeki znalazły się Zabrze, Cieszyn, Zawiercie, Rydułtowy i Żywiec.

– Wielką wartością jest to co się zadziało przez ostatni rok. Te dokumenty, które zostały wypracowane, ta diagnoza, która została postawiona, ona będzie służyła do rozwoju miast przez wiele lat – podkreśla Waldemar Buda, wiceminister.

A mowa o dokumencie, który wyłonił ponad 250 tzw. małych i średnich miast, gdzie tego typu pieniądze powinny wspierać wszelkie inicjatywy pozwalające na zrównoważony rozwój. I tak np. w Żywcu za otrzymane blisko 15 milionów złotych zostaną zbudowane m.in. kładki pomiędzy dzielnicami, dzięki którym integracja lokalnej społeczności, a w szczególności osób starszych ma być łatwiejsza. Ale to nie koniec.

– Ścieżki rowerowe, infrastrukturę dla seniorów, dla dzieci, dla młodzieży, dużo terenów rekreacyjnych i dużo terenów sportowychmówi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.

Premier Morawiecki rozwoził dzisiaj po Śląsku czeki na grube miliony. To środki na inwestycje z Funduszu Norweskiego i EOG
Premier Morawiecki rozwoził dzisiaj po Śląsku czeki na grube miliony. To środki na inwestycje z Funduszu Norweskiego i EOG

W Zabrzu natomiast z pozyskanych funduszy powstanie park Janoscha, który w założeniu ma być miejscem międzypokoleniowej integracji.

– Będzie służyła od maluszka do seniora. Myślę, że to bardzo ładne i bardzo piękne byśmy z jednej strony rewitalizowali miasto, ale z drugiej strony nadawali mu takie funkcje gdzie pokolenia będą mogły nie tylko się zobaczyć – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Ale będą mogły również sobie przekazywać doświadczenia i wzajemnie wspierać. Każde z miast z Funduszu Rozwoju Lokalnego otrzymało około 15u milionów złotych.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Czwarta fala pandemii znowu zamknie nas w domach? Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos

Kąpielisko Paprocany w Tychach zamknięte do odwołania. Powód? Sinice

Bez finiszu pod Spodkiem. Na Tour de Pologne 2021 w Katowicach tylko jazda indywidualna na czas

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close