Częstochowa: Podczas remontu katedry znaleziono szczątki 13 osób. Dzisiaj zorganizowano im pogrzeb
Przez 80 lat leżeli w zbiorowej mogile. Dziś, choć nadal nie wiadomo jak się nazywali i kim byli, zostali pochowani.
Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!
–Matka nauczyła dzieci, jak pamiętać o tych, którzy odeszli. Najsmutniejszy okres jest wtedy, kiedy matka żegna swoje dzieci, więc musieliśmy być przy matce tu przy Jasnej Górze – mówi Stanisław Rospondek generał dywizji Wojsk Polskich.
W Częstochowie odbyło się uroczyste pożegnanie 13 osób, których szczątki zostały znalezione w 2019 roku podczas prac remontowych w sąsiedztwie Archikatedry Częstochowskiej. To ofiary tzw. krwawego poniedziałku. Od 4 do 6 września 1939 roku Niemcy przeprowadzili egzekucje ludności cywilnej. Zabitych zostało kilkaset osób.
Niemcy mordowali nie tylko ludność cywilną, ale też żołnierzy. Ojciec Józefa Sowy zginął w 1943 roku w swoim gospodarstwie, bo ukrywał Żydów,
– Mój ojciec również żołnierz Józef Sowa brał udział w wojnie na polach bitewnych: Mokra. Kiedy wycofywał się przez Częstochowę i okolice nasze to nasz dom już płonął. Nasze gospodarstwo był już prawda powojennej. Ojciec dostał się do niewoli, gdzieś między Miechowem a Krakowem. Natomiast my dzieci z tego okresu wrzesień 39 roku uciekaliśmy w stronę oczywiście Olsztyna, Złotego Potoku i tak dalej prawie, że szlakiem naszego ojca – mówi Józef Sowa pułkownik Wojsk Polskich.
Po odkryciu ludzkich szczątków przy remoncie katedry, ich ekshumacją zająl się Instytut Pamięci Narodowej.
– 75 lat po zakończeniu II Wojny Światowej my cały czas odkrywamy miejsca pochówku, miejsca spoczynku ofiar wojen. Ten katalog jest cały czas otwarty ciągle dopisujemy tam groby ofiar do ewidencji – mówi Adam Siwek dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
Często bezimienne, jak tu w Częstochowie.
Źródło: Kamil Rodek
Koronawirus: Od teraz nowa długość kwarantanny! Jest rozporządzenie ministra zdrowia
DTŚ, tunel w Katowicach, zakręt przy Mazaku. Trochę deszczu i mamy plagę wypadków na Śląsku!
Korfanty patronem lotniska w Pyrzowicach. Katowice Airport zmieni nazwę na Korfanty Airport