RegionWiadomość dnia

Korfanty patronem lotniska w Pyrzowicach. Katowice Airport zmieni nazwę na Korfanty Airport?

Port lotniczy Katowice-Pyrzowice na swojego patrona czekał kilkanaście lat. W tym czasie znacząco się rozrósł, stając się trzecim pod względem liczby odprawianych pasażerów lotniskiem w Polsce.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

W tym czasie padały różne propozycje nazwisk patronów m.in. Jan Kiepura czy Karol Szymanowski. Ostatecznie radni sejmiku województwa śląskiego przegłosowali uchwałę dotyczącą nadania Portowi Lotniczemu Katowice Pyrzowice imienia Wojciecha Korfantego

25 października ubiegłego roku, w trakcie wyjazdu na odsłonięcie pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie, grupa radnych województwa śląskiego wystąpiła z taką inicjatywą, aby naszemu międzynarodowemu portowi lotniczemu nadać imię wielkiego Polaka, jednego z ojców polskiej niepodległości -Wojciecha Korfantego – mówi Zbigniew Przedpełski, radny województwa śląskiego.

Nowy patron już od dłuższego czasu obecny był w życiu lotniska, którego biuro mieści się właśnie przy al. Korfantego w Katowicach. Oficjalne nadanie nowego imienia wstępnie przewidziane jest na przyszły rok, czyli setną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, którego dyktatorem był właśnie Korfanty.

-Na drugi kwartał przyszłego roku planowane jest otwarcie modernizowanego w tej chwili, właściwie budowanego od nowa terminala B. To bardzo duża, kosztowna inwestycja, która zmieni w ogóle obraz lotniska. No i jest szansa, że w momencie otwarcia tego terminala będzie można połączyć otwarcie tej inwestycji z nadaniem imienia Wojciecha Korfantego międzynarodowemu portowi lotniczemu Katowice w Pyrzowicach – mówi Cezary Orzech, rzecznik prasowy Katowice Airport.

Dotychczasowe nazewnictwo międzynarodowe Katowice Airport nie ulegnie zmianie, gdyż rzadko używa się nazwy własnej. Patron lotniska pojawiał się będzie prawdopodobnie tylko w dokumentach.

 

autor: Klaudia Pająk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Sosnowiec: Homofobiczny atak w autobusie! Wyzywał od pedałów!. Policja szuka sprawcy pobicia [WIDEO]

Hiszpania, Albania, Malta. Gdzie jeszcze nie można lecieć z Polski od 2 września?

Tyty, plan lekcji i maseczki na twarzy. Ruszył nowy rok szkolny [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close