Region

Czy w Bytomiu powstanie maszt 5G?! Mieszkańcy mają sporo obaw! [WIDEO]

Wydawało się, ze sprawa jest przesądzona, ale temat wrócił jak bumerang. W bytomskich Stolarzowicach powstać miała stacja bazowa telefonii komórkowej z ponad 50-cio metrową wieżą. Miała a w zasadzie ma. Inwestor wycofał swój wniosek i wydawało się, że problem sam się rozwiązał. Teraz jednak złożył nowy wniosek. Okoliczni mieszkańcy do inwestycji mają szereg zastrzeżeń.

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

– Przy zasilaniu takiej konstrukcji jest cała maszyneria, są to agregaty chłodnicze, które chodzą 24h na dobę a najmocniej pracują latem, czyli teraz kiedy drzwi i okna są pootwierane, człowiek siedzi na tarasie. Praktycznie cały wieczór okno otwarte, więc cały czas ten szum na pewno jest słyszalny, bo otrzymaliśmy takie informacje od osób, które stawiają takie urządzenia i mówią, że po prostu taką pracę słychać. Oprócz tego oczywiście dochodzą tutaj kwestie zdrowotne. Jak wiadomo temat 5G jest bardzo kontrowersyjny – mówi Dawid Fiolka, mieszkaniec Stolarzowic.

Stacja miałaby powstać na działce zlokalizowanej tuż za płotem pana Dawida. Jak podkreśla – nie jest przeciwny budowie stacji w ogóle, ale najlepiej by była ona zlokalizowana dalej od zabudowań. Petycję przeciwko budowie wieży na tej działce podpisało ponad 600-uset okolicznych mieszkańców. Zapowiadają, że broni nie złożą. Walczyć zamierza także miasto, chociaż ma mocno ograniczone pole manewru, bo ostatnio pod tym względem nastąpiły zmiany w prawie.

– Ustawodawca bardzo ograniczył nasze możliwości działania, nie mniej jednak zrobimy co w naszej mocy żeby wesprzeć mieszkańców w tej sytuacji. Po pierwsze kontakt z inwestorem – będziemy nadal proponować inne lokalizacje, będziemy proponować zamianę gruntów, również będziemy starali się porozmawiać właścicielem tej działki żeby jemu zaproponować inne tereny w zamian a wtedy gmina stanie się właścicielem terenu i będzie mogła też inaczej z inwestorem rozmawiać – mówi Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Sprawa jest rozwojowa. Do tematu będziemy jeszcze wracać.

Autor: Sandra Hajduk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close