reklama
Kategorie

Czyszczenie przemysłowe – co to takiego?

Utrzymanie odpowiedniej czystości maszyn i urządzeń w zakładach przemysłowych nie zawsze jest rzeczą łatwą. Z jednej strony mamy czyszczenie bieżące, wykonywane np. po zakończeniu zmiany czy procesu produkcji, z drugiej – czyszczenie specjalistyczne, przez wykwalifikowane firmy zewnętrzne. Te wkraczają w momencie, w którym doraźne metody czyszczenia przestają być skuteczne czy też wymagają angażowania dużej ilości czasu bądź środków. Mówimy wtedy o czyszczeniu przemysłowym, czyli specjalnych metodach przewidzianych nie tylko do zabrudzeń bieżących, ale nawet nagromadzonych przez wiele lat, bądź też efektów korozji i upływu czasu. Jakie to metody?

Piaskowanie, czyli metoda ścierna

Najbardziej znaną metodą czyszczenia przemysłowego jest piaskowanie. Opatentowane jest od ponad 150 lat w USA i z powodzeniem wykorzystuje się je do dzisiaj – chociaż nie w każdych okolicznościach. Piaskowanie należy do tak zwanych metod strumieniowo ściernych. Oznacza to, że piasek (bardzo drobny) jest niesiony strumieniem powietrza lub wody. Pod wysokim ciśnieniem uderza w czyszczoną powierzchnię i ściera nagromadzone tam zanieczyszczenia. Jest to metoda bardzo skuteczna w usuwaniu zabrudzeń, pozostałości procesu produkcyjnego, ale także np. farby, rdzy, nalotów, wykwitów. Dzięki piaskowaniu powierzchnia może być dokładnie oczyszczona, niestety – nie jest to metoda bez wad. Ponieważ materiał działa na zasadzie ścierniwa, to wpływa również na samą powierzchnię. Stąd też w czasie piaskowania konieczny jest precyzyjny dobór twardości i frakcji ścierniwa czy też siły strumienia, w zależności od oczekiwanego efektu. Piaskowanie pozwala co prawda uzyskać najwyższą klasę czystości SA 3, ale nie zawsze może ono być wykorzystane.

Nowoczesne czyszczenie laserowe

Powierzchnie delikatne, wymagające, kruche czy cienkie po wystawieniu na strumień piaskarki mogą zostać uszkodzone, nawet przy najwyższej staranności i kontroli nad procesem czyszczenia. Na szczęście z pomocą przychodzą tu rozwiązania nowoczesne, wykorzystujące technologie laserowe. Jest to technologia nazywana nieinwazyjną – w przeciwieństwie do piaskowania nie ingeruje bowiem w sam czyszczony materiał. Wykorzystuje się do tego zjawisko tzw. ablacji laserowej. Wiązka lasera charakteryzuje się wysoką energią, którą oddaje przy kontakcie z zanieczyszczoną czy skorodowaną powierzchnią. Nie odrywa to i nie odspaja zanieczyszczenia czy korozji, ale po prostu doprowadza do przejścia ze stanu stałego w stan gazowy. Mówiąc prościej – odparowuje brud, zanieczyszczenia czy rdzę z czyszczonej powierzchni. Wiązka lasera nie wpływa na sam czyszczony element i nie uszkadza go (pełen opis procesu na stronie https://sandshot.pl/czyszczenie-laserowe/) . To jednak nie wszystko – ponieważ proces jest sterowany komputerowo, to wiązka laserowa porusza się z niezwykłą precyzją i dokładnością. Jej obszar działania może być zarówno szeroki, jak i bardzo punktowy. Czyszczenie laserowe może usunąć zabrudzenia z delikatnych form wtryskowych wykonanych z tworzyw sztucznych, precyzyjnych części maszyn, ale także rdzę, nagar czy wżery. W odróżnieniu od piaskowania nie wymaga też zabezpieczenia przed pyleniem, masek i kombinezonów czy zastosowania specjalnych, zamkniętych komór, a cała praca może być wykonywana bezpośrednio na stanowisku produkcyjnym.

Jak więc widać występują znaczne różnice między piaskowaniem a czyszczeniem laserowym. Nie oznacza to jednak, że ta nowoczesna metoda zawsze będzie najlepsza i najbardziej opłacalna, również pod względem finansowym. Nie są to też metody jedyne, bo np. alternatywą może być czyszczenie suchym lodem, które można wykonać nawet na maszynach i urządzeniach podłączonych do sieci elektrycznej i bez przerywania procesu produkcji. W kwestii wyboru właściwej metody czyszczenia przemysłowego warto zaufać fachowcom, do których należy firma Sandshot (pełna oferta na stronie https://sandshot.pl/).

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button