reklama
Kategorie

Dan Brown w Polsce w październiku! Warszawa i Kraków na trasie autora powieści „Początek”

Dan Brown jeszcze w październiku będzie w Polsce! Autor bestsellera „Kod Leonarda da Vinci” spotka się z czytelnikami w Warszawie i Krakowie, promując swoją najnowszą powieść „Początek”.

 

Już w październiku Dan Brown, autor m.in. „Kodu Leonarda da Vinci” i „Aniołów i Demonów” wyruszy w trasę promującą najnowszą książkę z Robertem Langdonem w roli głównej – „Początek”. Zaplanowane są dwa spotkania Dana Browna z czytelnikami. Na trasie Dana Browna znalazły się Warszawa i Kraków.

Dan Brown w Polsce spotka się z fanami swoich książek najpierw w Warszawie. 24.10 zaplanowano spotkanie z Danem Brownem w Centrum Premier przy ulicy Czerskiej 8/10. Potem Dan Brown odwiedzi Kraków. Tutaj weźmie udział w Conrad Festival. Spotkanie zaplanowano w Kinie Kijów Centrum przy Alei Krasińskiego 34.

Dan Brown w Polsce w październiku! Warszawa i Kraków na trasie autora powieści „Początek”. Dan Brown spotka się z czytelnikami w Warszawie i Krakowie(fot.smakksiazki.pl)

Dan Brown, pisarz, którego najnowsza książka „Początek” ukaże się w 56 językach, podczas czwartkowej (12.10) konferencji zorganizowanej na Targach Książki we Frankfurcie opowiedział dziennikarzom o tym, jak wyglądały początki jego kariery, jak wygląda jego przygotowanie do pisania książki, o fascynacjach symbolami. I to jeszcze nie wszystko.

 

Choć dziś ciężko w to uwierzyć, to pierwsza książka autora była sprzedażową klapą. Najnowsza powieść Dana Browna „Początek” już w przedsprzedaży sprzedała się w kilku milionach egzemplarzy. Poniżej najważniejsze wątki, które zostały poruszone podczas konferencji prasowej.

 

„Początek” Dana Browna to kolejna książka, której bohaterem jest Robert Langdon. Akcja powieści osadzona jest w Hiszpanii, którą autor poznał już w czasie studiów – przez pewien czas studiował historię na jednym z hiszpańskich uniwersytetów. Podczas przygotowań wielokrotnie podróżował do tego kraju. Szczególnie zafascynowało go Muzeum Guggenheima w Bilbao, dlatego to miejsce odgrywa w powieści ważną rolę. Podczas wizyty w barcelońskiej Sagrada Familia odkrył natomiast miejsce, które idealnie nadawało się na miejsce zbrodni.

 

Pytany o to, dlaczego to właśnie Hiszpania stanowi tło jego powieści opowiedział o swojej fascynacji Katalonią i o tym, że Hiszpania wydała mu się idealnym miejscem, ponieważ łączy w sobie silne tradycje katolickie i nowoczesność, o czym świadczyć może m.in. to, że jeden z najpotężniejszych superkomputerów na świecie znajduje się w Barcelonie.

W nawiązaniu do poprzednich książek z serii o Langdonie padły też pytania o fascynację Europą. Odpowiedział, że jest wielbicielem europejskiej historii i przywiązania do niej, uwielbia również europejską architekturę. Przyznał, że choć kocha USA i jest dumny z tego, że jest Amerykaninem, to podoba mu się mniej konsumpcyjny, w porównaniu z jego ojczyzną, styl życia Europejczyków. Zwrócił też uwagę, że jedna z jego powieści była osadzona w Waszyngtonie, choć podkreślił, że w istocie jest to miasto stworzone na wzór europejskich miast.

 

Dan Brown pytany o to, w jaki sposób merytorycznie przygotowywał się do napisania tej książki powiedział, że przede wszystkim bardzo dużo czytał. Na lekturę publikacji dotyczących między innymi ewolucji, sztucznej inteligencji i prognoz dotyczących przyszłości ludzkości poświęcił ponad 6 miesięcy. Przez kolejne kilka rozmawiał z ekspertami zajmującymi się interesującymi go dziedzinami.

Podstawową kwestią, którą próbuje rozstrzygnąć powieść „Początek” jest pytanie, czy Bóg jest w stanie zwycięsko wyjść z konfrontacji z nauką? Podczas konferencji autor opowiadał, że jak dotąd kolejni bogowie wyznawani przez naszych przodków przegrywali starcie z coraz nowszymi odkryciami nauki i przyznał, że to skłoniło go do postawienia pytania czy wierzenia i religie nie są w pewien sposób wyrazem ludzkiej naiwności?

Podczas rozmowy z dziennikarzami Dan Brown podkreślił, że w jego odczuciu współczesne wielkie religie: chrześcijaństwo, islam, judaizm są do siebie bardziej podobne, niż zwykliśmy myśleć. Zwrócił uwagę, że niezależnie od wyznawanej religii, każdy z nas w pewnych chwilach, patrząc na rozgwieżdżone niebo czy trzymając w ręku nowo-narodzone dziecko chce wierzyć, że musi być coś ponad nami. Różnice między religiami pojawiają się dopiero wtedy, gdy uczucia te próbujemy wyrazić słowami.

Temat religii i Boga pojawiał się w pytaniach dziennikarzy jeszcze kilkukrotnie. Jeden z pytających zwrócił uwagę autora na to, że Michel Houellebecq dowodzi w swoich książkach, że ludzkość potrzebuje Boga. W odpowiedzi na to Dan Brown zwrócił uwagę na to, że na świecie istnieje około miliard ateistów. Ponownie wyraził również opinię, że Bóg, choć stanowi dla wielu ludzi strukturę pozwalającą zmierzyć się z chaotyczną rzeczywistości, w przyszłości może nie być ludziom potrzebny. Podkreślił też, że nie należy utożsamiać kwestii religijności z moralnością.

Dan Brown został zapytany o jego najbliższą wizytę w Polsce, opowiedział, że jego wydawca planuje dla niego zwiedzanie. Czy to oznacza, że Warszawa i Kraków znajdą się w kolejnej książce autora? Autor nie powiedział „nie”.

Pojawiło się pytanie o to jak Dan Brown radzi sobie z krytyką. Autor zauważył, że każda osoba wykonująca kreatywny zawód, czy to pisarz, muzyk czy malarz kieruje się w swojej pracy swoim własnym gustem i czasami zdarza się, że krytycy tego gustu nie podzielają. Każdy wolałby, żeby było inaczej, ale wykonując kreatywny zawód należy z krytyką się pogodzić.

Autora pytano również o to, czy w obliczu przyznania literackiej nagrody Nobla poczytnemu brytyjskiemu autorowi Kazuo Ishiguro zastanawiał się nad tym, jaką sam chciałby otrzymać nagrodę. Przyznał, że pisząc książki ani przez chwilę nie myśli o nagrodach. Chce natomiast, żeby jego powieści skłaniały do myślenia i do dyskusji. Pisze takie książki, jakie sam chciałby przeczytać. Czy to oznacza, że autor ma w planach napisanie książki non-fiction? Okazuje się, że tak i że ma już jej ogólny zarys.

Podczas konferencji padło również pytanie o to, czy Dan Brown lubi swojego bohatera. Odpowiadając na nie, autor stwierdził, że uważa, że Robert Langdon nie tylko jest od niego mądrzejszy, ale również prowadzi ciekawsze życie. I nie ma znaczenia to, że bohater w rzeczywistości przemawia słowami autora. Wszak napisanie tego, co Langdon wypowie w kilka sekund zajmuje autorowi czasem kilka dni.

Relacja i zdjęcia z konferencji z udziałem Dana Browna podczas Targów Książki we Frankfurcie, dzięki uprzejmości portalu www.smakksiazki.pl

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button