Darmowe bilety kolejowe po Europie. Zobaczcie, jak je dostać
Inicjatywa Parlamentu Europejskiego, by podarować młodym w Unii Europejskiej darmowe bilety kolejowe i w ten sposób umożliwić im odkrywanie Europy, staje się rzeczywistością. Jeśli masz 18 lat, jesteś obywatelem UE i chętnie odkrywasz Europę i jej kulturę, skorzystaj z darmowego biletu kolejowego.
To propozycja po raz pierwszy zaprezentowana podczas Europejskiego Spotkania Młodzieży (EYE). Dzięki staraniom posłów do Parlamentu Europejskiego od 20 000 do 30 000 młodych ludzi, którzy ukończyli 18 lat najpóźniej 1 lipca 2018 roku, otrzyma bezpłatne bilety kolejowe na podróż po Europie. W późniejszym czasie z darmowego biletu kolejowego skorzysta jeszcze więcej młodych ludzi – to wszystko dzięki inicjatywie „Odkryj UE”.
„Odkryj UE” w pigułce
Około 15 000 młodych ludzi będzie podróżować między lipcem a wrześniem. O bilet będzie można ubiegać się między 12 do 26 czerwca 2018 roku. Drugi nabór zostanie otwarty jeszcze w tym roku. W pierwszym naborze mogą wziąć udział tylko obywatele UE, którzy ukończą 18 lat najpóźniej 1 lipca 2018. Uczestnicy mogą podróżować przez minimum 1 dzień i maksymalnie 30 dni do nawet czterech krajów UE.
Podróż będzie odbywać się głównie pociągiem, ale w pewnych przypadkach będą dostępne inne środki (np. dla osób niepełnosprawnych, osób przybywających z odległych obszarów).
Od połowy maja będą dostępne: specjalna strona na Europejskim Portalu Młodzieży oraz strona na Facebooku zawierające szczegółowe informacje na temat inicjatywy.
Wsparcie Parlamentu Europejskiego
Parlament Europejski był zdecydowanym zwolennikiem idei bezpłatnych biletów kolejowych dla europejskich 18-latków. Posłowie przyjęli trzy rezolucje, w których wyrazili swoje poparcie.
Parlament Europejski uważa, że inicjatywa pozwoli młodym ludziom doświadczyć europejskiej różnorodności, lepiej się nawzajem zrozumieć i dowiedzieć więcej o Europie. Posłowie oczekują, że zachęcanie młodych obywateli do podróżowania po Unii Europejskiej i poznawania osób z innych krajów będzie sprzyjać rozwijaniu europejskiej tożsamości i wzmocni wspólne wartości UE.
(źr: Parlament Europejski)