Region

„Dobry Start” w Rudzie Śląskiej

Prawie 157 tys. zł wypłacił już Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach rządowego programu „Dobry start”. Od początku lipca drogą elektroniczną mieszkańcy złożyli już ponad 4600 wniosków. Od 1 sierpnia w 9. punktach miasta przyjmowane będą wnioski w wersji papierowej. Z programu będzie mogło skorzystać blisko 15 tys. uczniów z Rudy Śląskiej. Rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 300 zł na opłaty i zakupy związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia oraz uczniowie niepełnosprawni do ukończenia 24. roku życia.

 

Do 16 lipca br. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej drogą elektroniczną wpłynęły 4623 wnioski o przyznanie świadczenia.  Wypłacono już wsparcie finansowe dla  523 dzieci w łącznej wysokości 156 900 zł.- informuje Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej  w Rudzie Śląskiej. – Od 1 sierpnia rozpoczniemy przyjmowanie wniosków, również w formie papierowej.  Odpowiednie druki o ustalenie prawa do świadczenia „Dobry Start” są już dostępne  i można je pobierać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w Sekcjach Pracowników Socjalnych, a także  na stronie internetowej MOPS: www.mops.rsl.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej MOPS  www.biuletyn.abip.pl/mops_r_sl. W wyznaczonym punkcie w Urzędzie Miasta druki będzie można pobierać od 1 sierpnia br. – dodaje.

Wnioski przyjmowane będą w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu, przy ul. Markowej 20, w sekcjach pracowników socjalnych w poszczególnych dzielnicach Miasta (Ruda, Godula i Orzegów, Bykowina, Halemba, Kochłowice, Wirek i Bielszowice), a także w Urzędzie Miasta Ruda Śląska. – Stanowisko przyjmowania wniosków usytuowane będzie  w Biurze Obsługi Mieszkańców i czynne w godzinach pracy Urzędu Miasta. Tam też będzie można złożyć wniosek o świadczenie 500+, jednak tylko na drugie i kolejne dziecko, podobnie jak  w Sekcjach Pracowników Socjalnych – wyjaśnia Lilianna Moskała Zydra, naczelnik Kancelarii Urzędu Miasta.

Świadczenie w ramach programu „Dobry Start” przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Wypłacane jest jednorazowo w wysokości 300 zł na dziecko, według miejsca zamieszkania dziecka lub osoby uczącej się. O wypłatę świadczenia mogą ubiegać się rodzice, opiekunowie, rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, osoby uczące się. Mogą przeznaczyć je na zakup m.in. przyborów szkolnych czy odzieży na nowy rok szkolny.

Od 1 lipca można złożyć wniosek drogą elektroniczną, za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl lub banków krajowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych świadczących usługi składania drogą elektroniczną wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego.

Czas na złożenie wniosku upływa 30 listopada br. Świadczenie zostanie wypłacone do 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku – wyjaśnia Krystian Morys. – W przypadku prawidłowo wypełnionych i kompletnych wniosków złożonych w lipcu lub sierpniu, ustalenie prawa do świadczenia „Dobry Start” oraz wypłata przysługującego świadczenia nastąpi nie później niż do 30 września br. – dodaje.

 

(źr: UM Ruda Śląska)

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close