KrajRegionSportWiadomość dnia

Dokończą Stadion Śląski. Jest zgoda na 64 mln kredytu!

Samorząd Województwa zaciągnie 64 mln zł kredytu na dokończenie modernizacji Stadionu Śląskiego. Jest to związane głównie z planami realizacji nowych przedsięwzięć inwestycyjnych mających wzmocnić pierwotnie zaplanowane funkcje stadionu i poprawić jego konkurencyjność. W 2013 roku

Zarząd Województwa, po awarii zadaszenia, zdecydował się na wykonanie jego projektu zamiennego, aby podnieść standardy bezpieczeństwa obiektu. Zabezpieczono plac budowy i ogłoszono przetarg na zmieniony projekt. Łączny koszt dokończenia realizacji dachu zamknął się w kwocie 70 mln zł. Po odliczeniu 13 mln zł, które zostały z realizacji tego zadania przed awarią, łączna kwota różni się od zakładanej wówczas o 57 mln zł. Na przetargach dotyczących ogrodzenia, prac elektrycznych i kubaturowych zaoszczędzono 13 mln zł. Zarząd zdecydował też na nowe funkcjonalności: przebudowę strefy wejścia, dodatkowy obiekt szatniowy, podniesienie standardu funkcji hotelowej i przystosowanie obiektu do możliwości uprawiania biathlonu. Te prace mogą kosztować kolejne 23 mln zł. Z zsumowania oszczędności i wydatków wynika kwota 64 mln zł. Modernizacja Stadionu Śląskiego ma się zamknąć w III kwartale przyszłego roku, a jej całkowity koszt wyniesie ok. 650 mln zł. Stadion Śląski ma być nie tylko areną rozgrywek piłkarskich.

Obowiązuje porozumienie z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Zakłada ono udostępnienie obiektu na zasadzie pierwszeństwa do treningów i zawodów organizowanych przez PZLA. Wykorzystaniem obiektu stadionu oraz tras w Parku Śląskim zainteresowany jest Polski Związek Biathlonu, w porozumieniu z którym powstaje strzelnica. Wojewódzka arena pozostanie także miejscem spektakularnych koncertów, wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.

„Będziemy zabiegać, by Stadion Śląski był lekkoatletycznym Stadionem Narodowym” – powiedział przed sesją Sejmiku Zbigniew Polakowski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Nie wykluczył, że na Śląskim może powstać także ośrodek szkoleniowy. Plany ze Śląskim wiąże także Polski Związek Biathlonu. „Mamy pomysły na zagospodarowanie strzelnicy i obiektu. Chcemy, aby zostały utworzone trasy crossowe oraz nartorolkowe” – powiedział Stanisław Kępka, wiceprezes Polskiego Związku Biathlonu. Podkreślił także, że Śląski może być ośrodkiem szkoleniowym dla zawodników.

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close