AlarmRegionWiadomość dnia

Drzewa ocalone! Nie będzie wycinki na Placu Grunwaldzkim w Katowicach! [WIDEO]

Wycinka drzew na Placu Grunwaldzkim w Katowicach odwołana! Tauron Dystrybucja wycofał wniosek o wycinkę drzew, które rosną pod linią wysokiego napięcia w katowickiej dzielnicy Koszutka. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą bo drzewa na kultowym Placu Grunwaldzkim ocaleją.

 

 

Piast Gliwice wygrałby nawet eurowybory? TOP 5 SILESIA FLESZ z wizytą u Mistrzów Polski!

-Powiem panu, no my kochamy te drzewa. To są płuca nasze, także walczyliśmy o to, żeby nam nie wycięli tych drzew – mówi Irena Malinowska, mieszkanka Katowic-Koszutki. – Myśmy przez tyle lat… były drzewka sadzone. Ja to pamiętam ponad 40 lat, prawie 40 lat. Od małości te drzewka tu rosły, rosły i nagle teraz, gdyby je chcieli wyciąć, to byłoby to coś strasznego – dodaje Józef Zachura, mieszkaniec Katowic-Koszutki.

 

Chcieli, ale ostatecznie się wycofali. Pod petycją o niewycinanie drzew podpisało się około 500 osób. Tauron, pod naciskiem opinii publicznej, wycofał z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego swój wniosek. Przeprowadzona wcześniej wizja lokalna potwierdziła, że do wycięcia nadają się tylko 2 z 28 drzew. W Urzędzie Marszałkowskim sytuacja komentowana jest jako incydent.

 

Wcześniej pisaliśmy na ten temat TUTAJ:

Katowice: Nie będzie wycinki drzew na Placu Grunwaldzkim. Dlaczego Tauron odpuścił? [WIDEO]

-Mam nadzieję, że to była sytuacja jednostkowa i że to był wypadek przy pracy. Po tej – nazwijmy to – małej wpadce, małym niedopatrzeniu, wynikającym także z, podejrzewam, zakresu w jakim realizuje swoje inwestycje Tauron. Przypomnijmy – jest to jedna z największych spółek energetycznych, która posiada olbrzymi obszar pod linie energetyczne – mówi Maciej Thorz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Tauron wycofał również swoje inne wnioski złożone w urzędzie marszałkowskim. W przypadku zieleni na Koszutce Tauron planuje teraz wykonanie ponownych pomiarów.

 

-Aby stwierdzić i sprawdzić na pewno w jakim zakresie ta wycinka jest konieczna, a w jakim zakresie można prowadzić prace eksploatacyjne polegające na regularnej przycince. No tych drzew tam nie powinno być. Nie ulega wątpliwości, że nie jest to sytuacja korzystna z punktu widzenia dostaw energii i z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy linii energetycznych, natomiast postaramy się równoważyć te interesy – bezpieczeństwo zasilania klientów, jak również estetyka i zieleń miejska – wyjaśnia Ewa Groń, Tauron Dystrybucja.

 

Drzewa ocalone! Nie będzie wycinki na Placu Grunwaldzkim w Katowicach!
Drzewa ocalone! Nie będzie wycinki na Placu Grunwaldzkim w Katowicach!

 

Jeżeli wniosek z Tauronu wróci w podobnej formie, mieszkańcy Koszutki są zdeterminowani do składania podpisów i kolejnych petycji.

 

autor: Radosław Nosal
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Close
×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close