Kategorie

Drzewa w Bytomiu idą do leczenia. Zajmą się nimi specjaliści

Zmieniający się klimat i związane z tym duże wahania temperatur są jedną z przyczyn choroby, która zaatakowała klony posadzone wiosną na bytomskim Rynku. Służby odpowiedzialne za pielęgnację zieleni zdiagnozowały już problem i będą leczyć drzewa.

 

 

Mówimy głośne NIE!!! teleporadom! Wszyscy mają już dość! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

Klony zwyczajne odmiany Crimson King (Karmazynowy Król) przyjechały do Bytomia zdrowe i w takim stanie zostały posadzone w majumówi Gabriela Kadłubek z Działu Zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Objawy choroby pojawiły się dopiero we wrześniu. Mączniak prawdziwy, który zaatakował drzewa to choroba grzybicza, która atakuje drzewa najczęściej w maju i pod koniec sierpnia. Powodem jest niska wilgotność i duże dzienne amplitudy temperatur – mówi Gabriela Kadłubek.

Objawy mączniaka prawdziwego są charakterystyczne, gdyż rośliny wyglądają, jakby zostały posypane mąką. Grzyby pasożytują na liściach i pędach tworząc skupisko strzępek grzybni i zarodników. Dla ludzi i zwierząt jest niegroźny ale dla zaatakowanych roślin uciążliwy i w przypadku liści ozdobnych drzew powoduje ich zamieranie i opadanie.

Zgodnie ze sztuką ogrodniczą nie zaleca się wykonywania oprysków w połowie września z tej prostej przyczyny, że za kilkanaście dni liście na drzewach zaczną opadać. Wówczas zostaną one zebranie i zutylizowane.

Ponieważ zarodniki grzybni mączniaka prawdziwego mogą przezimować na pędach, już wiosną nasi pracownicy zastosują profilaktyczne opryski zatrzymujące rozwój choroby. Przy czym zostanie użyta tzw. „zielona chemia” – mówi Gabriela Kadłubek.

 

Do leczenia bytomskich klonów zastosowany będzie ekstrakt z grejpfruta stosowany zarówno do oprysków, jak i podlewania. Zaletą jest to, że można go stosować na każdym etapie rozwoju roślin. Do ochrony drzew zostanie zastosowana także w pełni naturalna gnojówka z pokrzywy. Dodatkowo na metalowych obejmach drzew zostaną założone opaski zapobiegające otarciom.

To ważne, bo do momentu mocnego zakorzenienia się drzew, pnie są narażone na mechaniczne uszkodzenia. Uszkodzenia pni zostaną pokryte sztuczną korą, czyli preparatem tworzącym powłokę zabezpieczająca rośliny przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, która jednocześnie przepuszcza powietrze i przyspiesza gojenie ran.

 

źródło: UM Bytom/AK
zdjęcia: archiwum MZDiM

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Potężne kłęby dymu nad Sosnowcem! Pali się składowisko odpadów [WIDEO, FOTO]

Sosnowiec przejmuje tereny po byłej kopalni Kazimierz-Juliusz. Co z nimi zrobi? [WIDEO]

Śląska drogówka wydaje wojnę nielegalnym wyścigom na drogach. A tych jest coraz więcej! [WIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button