Region

Sosnowiec przejmuje tereny po byłej kopalni Kazimierz-Juliusz. Co z nimi zrobi? [WIDEO]

Miasto tereny po kopalni przejmie, pytanie co z nimi zrobi. W ostatnich dniach doszło do porozumienia pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń, a Urzędem Miasta w Sosnowcu, które zakłada darmowe przejęcie terenów po byłej kopalni Kazimierz-Juliusz.

 

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

 

Jest jednak małe „ale” – Sosnowiec dostanie w jurysdykcję tereny, które znajdują się w historycznych granicach kopalni oraz część wokół niej. Pozostałe działki, którymi zarządza SRK takie jak parki, ulice czy nieruchomości zostaną wystawione na sprzedaż.

Pomysł nie do końca podoba się mieszkańcom- marzą o tym by Kazimierz odzyskał dawny blask. A dawny blask oznacza rewitalizację całości kopalni, która była sercem tej dzielnicy.

W przypadku braku chętnych na zakup, może uda się przejąć te tereny – na to liczę. Na to Licze również, że wszystkie drogi, które są w posiadaniu SRK zostaną przekazane miastu. Niestety widać wyraźną różnicę pomiędzy drogami miejskimi osiedlowymi, a drogami należącymi do SRK – dzięki przejęciu tych dróg, miasto mogłoby zadba o te drogi. – mói Łukasz Krawiec, radny Sosnowca.

Faktycznie stan dróg osiedlowych na terenie Kazimierza pozostawia wiele do życzenia. Na terenie byłej kopalni ma powstać m.in. przedszkole i żłobek, o które od dłuższego czasu proszą mieszkańcy dzielnicy.

Dodatkowo mowa jest o rewitalizacji m.in. historycznej sali zbornej, w której kiedyś odbywały się strajki, czy przekształcenia wyciągu szybowego w wieżę widokową. Kazimierz to dzielnica, w której ludzie osiedlają się chętnie ze względu na zielony charakter tego miejsca, dlatego miasto ma swoje plany.

Wszystko zależy od tego jaka część tych działek będzie nasza. My też oczywiście mamy plany związane z taką raz działalnością rekreacyjną, a dwa też chcielibyśmy żeby się rozwijało budownictwo mieszkaniowe, też o tym poważnie myślimy. Gmina też chciałaby mieć korzyść z tych terenów – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy UM w Sosnowcu

Gdy tylko dojdzie do podpisania aktu notarialnego – miasto przejmie 3 ha terenów kopalni oraz 6,5 ha terenów wokół niej. Pozostałe tereny należące do SRK, które zlokalizowane są w różnych częściach Sosnowca zostaną wystawione na sprzedaż.

Autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Będą masowe szczepienia na wirusa! Tysiące szczepionek zamówione

Za tydzień mogą ruszyć strajki w kopalniach na Śląsku! Związkowcy mówią DOŚĆ!

Jak będzie w klasyku? Czy Górnik Zabrze pokona Legię Warszawa?

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close