RegionWiadomość dnia

Działalność Hospicjum Cordis w Katowicach zagrożona? Nowy kontrakt z NFZ to połowa łóżek mniej!

Mają zmniejszyć liczbę łózek i pacjentów objętych opieką domową – o połowę. Nowy kontrakt z NFZ, który ma obowiązywać od 1 listopada, nie jest korzystny dla katowickiego Hospicjum Cordis i jego pacjentów.

 

 

Kto dźga nożami polityków? Ostra afera na Śląsku! TOP 5 Silesia Flesz

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS


-Fundusz te pieniądze, które nam daje, to jest 70 procent utrzymania, to nie jest 100 procent. 30 procent to jest tak, jak na całym świecie hospicja – żebractwo. My zostaniemy organizacja żebraczą, bo tak musi być. Nigdzie państwa nie dofinansowują w 100 procentach hospicjów, ale to jest tylko 70 proc. i z tych 70 procent zabrano nam połowę. Nie da się utrzymać tego budynku i tych ludzi za te pieniądze – mówi Jolanta Grabowska-Markowska, prezes Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis

Do końca października zakontraktowane w hospicjum jest 28 łózek. Od listopada ma ich tylko być 14. Drugie tyle pozostanie pustych- mimo pełnej bazy wolontariuszy, którzy mogliby pomagać na miejscu. Dla dyrekcji hospicjum to nie do pomyślenia. Nie do pomyślenia jest również przenoszenie pacjentów w inne miejsce. Tam, gdzie kontrakt na to pozwoli.

-Chory, który odchodzi potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Stałości opiekuńczej – i miłość. Nie można człowieka wyjąć z łózka i przenieść gdzie indziej – mówi Jolanta Grabowska – Markowska, prezes Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis.

owy kontrakt z NFZ, który ma obowiązywać od 1 listopada, nie jest korzystny dla katowickiego Hospicjum Cordis i jego pacjentów
owy kontrakt z NFZ, który ma obowiązywać od 1 listopada, nie jest korzystny dla katowickiego Hospicjum Cordis i jego pacjentów

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, że konkurs ofert trwa, a hospicjum od decyzji może się odwołać w postępowaniu  uzupełniającym.

-Chcemy w ramach środków dodatkowych, których gwarancję otrzymaliśmy z NFZ z centrali chcemy doprowadzić do sytuacji kiedy zakupimy wszystkie zaoferowane nam łózka. Tego nie mogliśmy przewidzieć przed konkursem, bo nie mieliśmy wtedy takich informacji. Teraz możemy podjąć pewne decyzjemówi Piotr Nowak, p.o. dyrektora Śląskiego OW NFZ.

Ostateczne decyzje NFZ mają być znane w drugiej połowie października. Hospicjum Cordis to czwarte pod względem wielkości w Europie tego typu miejsce.

autor: Monika Herman
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close