Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny. Powrót do placówek pod znakiem epidemii i rygoru sanitarnego
Rozpoczyna się nowy rok szkolny 2020/2021. Blisko 4,6 mln uczniów wróci dzisiaj, 1 września, do szkół. Dla około 367 tys. uczniów rozpoczynających naukę w pierwszych klasach szkół podstawowych po raz pierwszy zabrzmi dzwonek szkolny.
Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!
Jak podaje MEN, w roku szkolnym 2020/2021, w szkołach podstawowych będzie uczyło się ponad 3 mln uczniów, w tym w klasach I ok. 367 tys. dzieci, a w szkołach ponadpodstawowych (liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I i II stopnia oraz szkołach przysposabiających do pracy) ok. 1,5 mln uczniów. W szkołach policealnych nowy rok szkolny rozpocznie ponad 190 tys. słuchaczy, a w szkołach dla dorosłych (podstawowych i liceach) ok. 120 tys. słuchaczy.
1 września br. to również pierwszy dzień zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla ok. 1 mln 450 tys. dzieci w wieku 3-6 lat, w prawie 22,5 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego.
CZYTAJ TAKŻE: Kalendarz roku szkolnego 2020/2021. Sprawdź terminy ferii i przerw świątecznych
Kalendarz roku szkolnego 2020/2021. Sprawdź terminy ferii i przerw świątecznych
Uczniowie i nauczyciele wracają do szkół po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Zawieszenie stacjonarnych zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych trwało, z pewnymi wyjątkami, od 12 marca br.
Minister Edukacji Narodowej podpisał projekty 5 rozporządzeń, które pozwolą szkołom i placówkom w razie zagrożenia epidemicznego wprowadzić odpowiednie, dostosowane do sytuacji rozwiązania. Dzięki wprowadzonym zmianom dyrektorzy szkół i placówek dostali narzędzia pozwalające na odpowiednią organizację zajęć w szkole, w szczególności gdy sytuacja epidemiologiczna zagrozi zdrowiu uczniów.
Po otrzymaniu pozytywnej opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego i zgody organu prowadzącego dyrektorzy szkół będą mogli elastycznie wprowadzać mieszany model nauczania lub zdalne nauczanie dla wszystkich uczniów lub grupy uczniów. Dyrektor będzie mógł np. zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i wprowadzić kształcenie zdalne.
Dzięki współpracy z Ministerstwem Zdrowia do szkół w całej Polsce trafi ponad 50 mln maseczek i 5 mln litrów płynów do dezynfekcji, a także blisko 75 tys. termometrów bezdotykowych.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Śląskie szkoły kontra koronawirus. Kto wygra? Czy szkoły są gotowe na przyjęcie uczniów?
Od 1 września nowy rozkład jazdy ZTM. Znika dużo obostrzeń, będą nowe połączenia!
Piast pokona Austriaków? TSV Hartberg rywalem Piasta Gliwice w walce o Ligę Europy!