REKLAMA
Kategorie

Dziś upamiętniono bohaterską śmierć dr Andrzeja Mielęckiego [WIDEO]

Rocznicowe obchody w województwie śląskim. Dziś upamiętniono bohaterską śmierć dr Andrzeja Mielęckiego, lekarza który zginął równe 100 lat temu.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

To był wielki, wybitny lekarz, wspaniały praktyk, który dbał o swój warsztat zawodowy, ale był też wielkim patriotą, wielkim polakiem, wielkim narodowcem i wielkim społecznikiem. To on zginął męczeńską śmiercią wierny przysiędze Hipokratesa, że udzielał pomocy niezależnie od tego kto kim był, jakiej narodowości, jakiego koloru skóry czy jakich przekonań religijnych – mówi dr n. med. Jacek Kozakiewicz, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej.

Pamiętano także o jednym z ojców niepodległości – Wojciechu Korfantym. Także dziś przypada 81.  rocznica jego śmierci.

81 lat nie ma już z nami Wojciecha Korfantego, natomiast jego duch, jego tożsamość, jego dorobek i to co przekazał narodowi polskiemu jest naprawdę bardzo bogate i żywe w Polsce. I za to warto mu dzisiaj dziękować. Oprócz tego, że był posłem Sejmu Śląskiego, oprócz tego że był dyktatorem III powstania śląskiego, to odcisnął ogromne piętno w trakcie kształtowania się granic Rzeczypospolitej Polskiej w okresie międzywojennym – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Z tej okazji złożono kwiaty na grobie Korfantego i przed pomnikiem upamiętniającym jego osobę. Uroczystości uzupełniło sympozjum, w trakcie którego przybliżona życiorys dr Mieleckiego i mówiono o roli i znaczeniu drugiego powstania śląskiego. Swoją podróż zainaugurował Tramwaj powstańczy do niepodległej. W kolejnych dniach będą mogli się nim przejechać także mieszkańcy Warszawy, Poznania, Gdańska i Krakowie. Na tym jednak obchodów nie koniec. Na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich w sobotę odbędzie się widowisko multimedialne.

z jednej strony będzie opowiadało w skrócie o tym czasie drugiego powstania, ale też nawiązywało do wszystkich trzech powstań i do 22 roku, czyli do momentu w którym część Górnego Śląska została przyłączona do Polski. Z drugiej strony to będzie efektowne widowisko wizualne z mappingiem wyświetlonym na Kopcu Wyzwolenia, z udziałem wspaniałych aktorów – mówi Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego.

Spotkałam się z takimi pytaniami dlaczego robić takie kosztowne widowisko teraz, kiedy mamy kryzys, pandemię… nie ma lepszego momentu niż teraz wysłać w głąb polski sygnał, że my mieszkańcy śląska mamy wspaniałą historię, o której chcemy opowiedzieć – mówi Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich.

Wstęp jest wolny. Będą jednak obowiązywały ograniczenia związane ze stanem pandemii – obowiązkowe będzie posiadanie maseczek.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Cieszyński Dom Spokojnej Starości odizolowany. Jeden z opiekunów zakażony koronawirusem

Wypadek autokaru przewożącego dzieci z zespołu pieśni i tańca Mały Haśnik z Żabnicy. Ucierpiało ponad 30 osób

Zmalała liczba zakażonych górników. Aktualnie z SARS-COV-2 zmaga się 1169 osób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button