RegionWiadomość dniaZdrowie

Dzisiaj Biała Sobota. Bezpłatne badania onkologiczne bez kolejek i skierowań!

W placówkach onkologicznych w całym kraju można dziś wykonać bezpłatnie niektóre badania profilaktyczne. Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem po raz 19. Polska Unia Onkologii zaprasza na Dzień Drzwi Otwartych.

 

– Specjaliści Centrum Profilaktyki Nowotworów w warszawskim Centrum Onkologii czekają na wszystkich zainteresowanych od godziny 9.00 do 14.00. Chętni będą mogli skorzystać z darmowych badań, konsultacji i porad – mówi Dagmara Mokwa z Centrum Onkologii.

 

Oprócz pomiaru cukru we krwi i ciśnienia tętniczego, będzie można porozmawiać z dietetykiem, dowiedzieć się jak rzucić palenie oraz nauczyć się samobadania piersi oraz zbadać znamiona dermatoskopem.

Ubezpieczone panie w wieku 25-59 lat mogą wykonać bezpłatnie cytologię, a kobiety od 50 do 69 roku życia – badanie mammograficzne. Trzeba mieć ze sobą dowód osobisty. Po konsultacjach z lekarzem onkologiem będzie też możliwość wykonania USG piersi.

 

Prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder podkreśla, że badania profilaktyczne pozwalają wykryć stany przed rakowe i uniknąć zachorowania na nowotwór. Robiąc cytologię można wykryć stan przedrakowy i szybko go zlikwidować. Natomiast podczas kolonoskopii wycinane są polipy, które mogą mieć potencjalne możliwości zezłośliwienia w przyszłości.

Lista placówek, które biorą udział w Białej Sobocie jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia oraz Polskiej Unii Onkologii.

 

Co roku w Polsce 165 tysięcy osób dowiaduje się, że ma raka, a około 100 tysięcy umiera z tego powodu. Około milion żyje z rozpoznaniem nowotworu, który został zdiagnozowany w ciągu ostatnich 15 lat.

(źródło: pap/tvp info)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close