RegionWiadomość dnia

EC Szombierki na liście zagrożonych obiektów! Kultowe miejsce czeka smutny koniec?

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu. Dla wielu miejsce kultowe. Wręcz symbol. To świątynia przemysłu, która powoli niszczeje. Kiedyś jedna z największych i najpiękniejszych tego typu budowli w Europie, dziś znajduje się na liście najbardziej zagrożonych obiektów.

 

 

Zegarmistrz z Bytomia przekonał się o sile internetu!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Ostatni poważniejszy remont był tu za czasów zespołu elektrociepłowni Bytom, czyli jakieś 10 lat temu. Od tego czasu zarówno poprzedni właściciel jak i obecny spółka Rezonator nie prowadzi remontów – mówi Andrzej Janota, klub przyjaciół EC Szombierki .

Europejscy eksperci wytypowali właśnie krótką, 14-punktową listę zagrożonych obiektów europejskiego dziedzictwa 2020. Znalazła się na niej Elektrociepłownia Szombierki. Obecność na liście daje nadzieję, że teraz zainteresuje się nią społeczność europejska. Na razie przejęciem obiektu jest zainteresowane miasto.

 

-Prezydent Bytomia dwukrotnie w tym roku zwracał się do właściciela obiektu o przejęcie tego obiektu przez miasto. Uważamy, ze obiekt podlega ciągłej degradacji, boimy się o jego stan techniczny. Stąd propozycja prezydenta. Niestety, właściciel nie był zainteresowany przekazaniem tego obiektu – wyjaśnia Małgorzata Węgiel – Wnuk, rzecznik prasowy UM Bytom.

Zespół Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu to jeden z największych w Polsce, a nawet w Europie obiektów przemysłowych pochodzących z początku ubiegłego roku. Pod koniec listopada obchodził 99te urodziny.

autor: Monika Herman

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

6 osób zginęło, 3 ranne. Jak i dlaczego doszło do strzelaniny w Ostrawie? [NOWE FAKTY]

Władze Katowic zszokowane kosmiczną ceną stadionu! Ponad pół miliarda złotych! Projektanci: to błąd w excelu

Tychy: Senator Gabriela Morawska-Stanecka otworzyła swoje biuro senatorskie. Będą darmowe porady prawne

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close