„Electric Travelling–system planowania podróży”. Nowa aplikacja naukowców z Politechniki Śląskiej [WIDEO]
Umożliwia zaplanowanie podróży nie tylko pod względem czasu przejazdu i pokonywanej odległości czy kosztów, ale także daje możliwość wyboru transportu zgodnie z jego oddziaływaniem na środowisko.
Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!
– Widzimy roboczy interface tej aplikacji. Mamy możliwość wyboru startu i zakończenia podróży, daty i godziny, ponieważ wykorzystujemy tutaj również transport zbiorowy i rozkład jazdy w tym transporcie.
Aplikacja „Electric Travelling – system planowania podróży”, bo o niej mowa została opracowana przez naukowców z Politechniki Śląskiej. Główną ideą jej powstania było wsparcie użytkowników samochodów elektrycznych, ale jej zastosowanie jest szersze.
– Osoba która chce przemieścić się z punktu A do puntu B ma możliwość wyboru pomiędzy wszystkimi możliwymi na danym obszarze elementami transportu, czyli może przemieszczać się pieszo, może planować samochodem prywatnym, samochodem elektrycznym jako innym rodzajem, z uwagi na na przykład potrzebę doładowania na trasie – mówi dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ, Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej PŚ.
Ale aplikacja uwzględnia także, m.in. wypożyczalnie rowerów, operatorów systemów car-sharingowych oraz takie elementy jak systemy bike&ride czy park&ride. Autorzy projektu podkreślają, że aplikacja powinna zyskać szerokie grono odbiorców.
– Nie tylko przez kierowców, przez każdą osobę która ma potrzebę transportową, potrzebę przemieszczania się, jak również w tych projektach są zrealizowane rozwiązania dotyczące czegoś prozaicznego – dostarczenia zaopatrzenia w konkretne miejsce, też w sposób ekologiczny, ekonomicznie najlepiej uzasadniony i bez obciążania środowiska – mówi prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych Politechniki Śląskiej.
Narzędzie ma być przydatne nie tyko do planowania podróży, ale pozwoli również zidentyfikować potrzeby użytkowników transportu i na ich podstawie poprawić obecne rozwiązania. Aplikacja powinna być gotowa do końca roku.
Sandra Hajduk