KrajRegion

„Electric Travelling–system planowania podróży”. Nowa aplikacja naukowców z Politechniki Śląskiej [WIDEO]

Umożliwia zaplanowanie podróży nie tylko pod względem czasu przejazdu i pokonywanej odległości czy kosztów, ale także daje możliwość wyboru transportu zgodnie z jego oddziaływaniem na środowisko.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

– Widzimy roboczy interface tej aplikacji. Mamy możliwość wyboru startu i zakończenia podróży, daty i godziny, ponieważ wykorzystujemy tutaj również transport zbiorowy i rozkład jazdy w tym transporcie.

Aplikacja „Electric Travelling – system planowania podróży”, bo o niej mowa została opracowana przez naukowców z Politechniki Śląskiej. Główną ideą jej powstania było wsparcie użytkowników samochodów elektrycznych, ale jej zastosowanie jest szersze.

 – Osoba która chce przemieścić się z punktu A do puntu B ma możliwość wyboru pomiędzy wszystkimi możliwymi na danym obszarze elementami transportu, czyli może przemieszczać się pieszo, może planować samochodem prywatnym, samochodem elektrycznym jako innym rodzajem, z uwagi  na na przykład potrzebę doładowania na trasie – mówi dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ, Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej PŚ.

Ale aplikacja uwzględnia także, m.in. wypożyczalnie rowerów, operatorów systemów car-sharingowych oraz takie elementy jak systemy bike&ride czy park&ride. Autorzy projektu podkreślają, że aplikacja powinna zyskać szerokie grono odbiorców.

– Nie tylko przez kierowców, przez każdą osobę która ma potrzebę transportową, potrzebę przemieszczania się, jak również w tych projektach są zrealizowane rozwiązania dotyczące czegoś prozaicznego – dostarczenia zaopatrzenia w konkretne miejsce, też w sposób ekologiczny, ekonomicznie najlepiej uzasadniony i bez obciążania środowiska – mówi prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych Politechniki Śląskiej.

Narzędzie ma być przydatne nie tyko do planowania podróży, ale pozwoli również zidentyfikować potrzeby użytkowników transportu i na ich podstawie poprawić obecne rozwiązania. Aplikacja powinna być gotowa do końca roku.

 

Sandra Hajduk

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close