Kategoria

Elektroniczne zwolnienia lekarskie e-Zla [WIDEO] To spory problem dla lekarzy

To już ostatnie chwile papierowego L 4. Od 1 grudnia ma je zastąpić elektroniczne zwolnienie. Dla wielu lekarzy taka zmiana jest nie do przyjęcia.

Dla takich lekarzy wiekowych jak ja to to wiążę się z ogromnymi kosztami. Musiałbym sobie kupić do pracy komputer, drukarkę, oprogramowanie przejść kurs, wstawić sobie do poradni porządne drzwi i to byłby dla mnie bardzo duży koszt – mówi Teresa Koźlicka – Kempa, dermatolog.

Lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia od prawie trzech lat. Ich wystawianie ma być szybsze. W praktyce bywa różnie.

Problemem od samego początku działania tego systemu jest awaryjność systemu teleinformatycznego. Te awarie zdarzają się często. Powoduje to wiele problemów dla lekarzy i pacjentów. Po pierwsze dlatego, bo musimy czekać, aż awaria minie, żeby wypisać l4. Pacjenci się denerwują, że te druki nie dojdą. Pytają, wracają, dzwonią, czy na pewno te druki zostały wysłane – mówi Anna Gawron z przychodni Signum w Katowicach.

Podstawowym warunkiem w przypadku wypisania elektronicznego zwolnienia jest założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Korzystanie z systemu ma być łatwe dla wszystkich.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:e-ZLA od 1 grudnia. L4 zastąpią elektroniczne zwolnienia lekarskie [WIDEO]

e-ZLA od 1 grudnia. L4 zastąpią elektroniczne zwolnienia lekarskie [WIDEO]

Cały czas pracujemy, żeby jak największą liczbę lekarzy przeszkolić w tym zakresie. Od stycznia do końca października mieliśmy ponad 2 tys szkoleń dla lekarzy, zostało ich przeszkolonych pond 8 tysięcy – mówi Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim

Ale obawy pozostają – bo pomysł nie do końca wydaje się dopracowany.

Z przykrością słucha się jak minister Rafalska mówi, że będzie to świetne dla wszystkich i że ZUS zatrudni na pracownikach. To fakt, bo nie będzie musiał zatrudniać te tysiące pań , które wpisywały żmudnie tekst formularzy do systemów elektronicznych – teraz my to zrobimy. Mówi się, że nam będzie łatwiej – może i będzie – pod warunkiem, ze ten system będzie wydolny przy tak dużym obciążeniu – mówi dr Tadeusz Urban ze Śląskiej Izby Lekarskiej.

Na tym nie koniec zmian. Od 2020 roku w całej Polsce maja obowiązywać e- recepty. Rocznie w Polsce lekarze wypisują ich ponad 160 mln.

Autor: Monika Herman

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close