KrajRegionWiadomość dnia

Elektrownia atomowa stanie 40 kilometrów od Katowic? Ma ją zbudować najbogatszy Polak!

40 kilometrów, około 50 minut jazdy. Taki dystans może dzielić Katowice od elektrowni atomowej! Wg prasowych przecieków, elektrownię jądrową może tuż obok stolicy woj.śląskiego postawić najbogatszy Polak.

 

 

Jak wygląda eskorta na porodówkę w wykonaniu policji? Co dalej z Ruchem Chorzów?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

 

Wg doniesień między innymi tvn24bis, elektrownia atomowa mogła by powstać w Oświęcimiu, mieście oddalonym od Katowic zaledwie o 40 km. Tam bowiem mieści się koncern Synthos, chemiczna spółka kontrolowana przez miliardera Michała Sołowowa – najbogatszego Polaka. A właśnie Synthos Sołowowa i koncert GE Hitachi Nuclear Energy podpisały porozumienie, dotyczące współpracy przy ewentualnej budowie w Polsce małej elektrowni jądrowej. Elektrownia atomowa, jaka mogłaby stanąć w Oświęcimiu miałaby mieć moc ok. 300 MW.

Wg amerykańsko – japońskiej firmy, mieszczący się w Oświęcimiu Synthos jest zainteresowany posiadaniem własnego, dedykowanego i wolnego od emisji CO 2 źródła energii. Dlatego Synhos i GE Hitachi Nuclear Energy podpisały porozumienie, określane jako Memorandum of Understanding. Na jej podstawie ma być zbadany potencjał budowy reaktora małej klasy – tzw. SMR.

 

BWRX-300 to typ reaktora, określany przez jego twórców jako zupełna innowacja. To tak zwany mały reaktor modułowy. To najnowszy projekt spółki joint-venture amerykańskiego giganta GE i japońskiego koncernu Hitachi.To reaktor z rodzaju reaktorów wodno-wrzących.

Za budową elektrowni atomowej w Oświęcimiu wyposażonej właśnie w taki reaktor miałby stać Michał Sołowow. Wg magazynu Forbes to najbogatszy w tej chwili Polak, z majątkiem szacowanym na ponad 13 mld złotych.

Czy taka umowa z amerykańsko – japońskim koncernem oznacza, że elektrownia atomowa w Oświęcimiu na pewno powstanie? Władze spółki Synthos zapowiedziały już kilka tygodni temu budowę bloku gazowo-parowego w Oświęcimiu, na terenie należącym do spółki. Inwestycja wg zapowiedzi miałby kosztować ponad pół miliarda złotych, a moc bloku energetycznego miałaby przekroczyć ponad 100 MW.

 

Czytajcie także:

Nowa elektrownia Fortum ruszyła w Zabrzu. Może spalać paliwo z odpadów [WIDEO]

Budowa takiego bloku, opartego o czystą energię miałaby być dywersyfikacją pozyskiwania źródeł energii – bowiem Synthos ma już na obszarze swoich zakładów w Oświęcimiu opartą na węglu elektrociepłownię. Czy wśród inwestycji planowanych przez Synthos i wycenianych na najbliższe lata na ok. 2 mld złotych znajdzie się także mała – i pierwsza w Polsce – elektrownia atomowa w Oświęcimiu? Jeden taki reaktor, jaki jest przedmiotem porozumienia mógłby zasilić miasto liczące około 100-120 tysięcy mieszkańców. Lub być bezpiecznym źródłem energii dla tak potężnych zakładów, jak znajdujące się w Oświęcimiu zakłady chemiczne Synthos, które cały czas planują rozwój i mają w planach chociażby budowę nowej instalacji do produkcji syntetycznego kauczuku.

 

źródło: tvn24bis.pl
red: W.Żegolewski
Obraz  slightly_different z  Pixabay

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Makabryczne szczegóły zabójstwa 33-latki z Bielska-Białej [WIDEO]

38 protestów do Sądu Najwyższego! Chcą ponownego przeliczenia głosów [WIDEO]

Nie żyje radny PiS. Jego ciało wyłowiono z Wisły

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close