Epidemia koronawirusa: Hotel Katowice to teraz Hotel dla Medyków! [WIDEO]
Zamiast turystów – lekarze. Hotel Katowice został przekształcony w hotel dla pracowników służby zdrowia. To kolejny obiekt należący do Polskiego Holdingu Hotelowego, który włączył się do akcji Hotel dla Medyków.
TOP 5 Silesia Flesz: 5 tysięcy za wycieczkę do lasu, albo na myjnię! To nie żart!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
W komunikacie wydanym przez PHH możemy przeczytać:
Na potrzeby personelu medycznego przeznaczony będzie cały obiekt hotelu Katowice (180 pokoi) oraz hotelu Kopernik (69 pokoi) i będą one do dyspozycji szpitali jednoimiennych, tak długo, jak będzie to konieczne. Funkcjonowanie hotelu dla medyka, wraz z kosztami noclegu i śniadań, będzie w całości sfinansowane przez Polski Holding Hotelowy.
Z Hotelu Katowice korzystają medycy ze szpitala Megrez w Tychach, który został przemianowany na jednoimienny szpital zakaźny.
– Uruchomiliśmy taką możliwość dlatego, że lekarze to też są ludzie którzy mają w domu osoby chore, osoby które są potencjalnie zagrożone zakażeniem z kręgu tak zwanego podwyższonego ryzyka, czyli takie które gdyby się zakaziły, przeszłyby tę chorobę ciężko. Co prawda u nas do tej pory żadnych zakażeń nie było, ale zawsze ryzyko istnieje – mówi Małgorzata Jędrzejczyk, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez Sp. z o.o. w Tychach.
Medycy z tyskiego szpitala już wcześniej mogli korzystać z podobnej usługi w jednym z hoteli na terenie Tychów.
-Codziennie kilkunastu lekarzy czy pielęgniarki korzystają z tego hotelu, jedzą tam śniadania a potem jadę do szpitala. Tam już mają zapewnione kolejne posiłki i to finansujemy z budżetu gminy – mówi Ewa Grudniok, rzecznik prasowy UM Tychy (wypowiedź z dn. 09.04.2020 r.).
W związku z ofertą Hotelu Katowice gmina najprawdopodobniej wstrzyma się z wynajmem hotelu dla medyków. Jej przedstawiciele podkreślają jednak, że gdyby zaszła taka potrzeba do pomysłu wrócą. Listę podmiotów, które w preferencyjnych dla lekarzy cenach opublikowała także Śląska Izba Lekarska w Katowicach.
-Jest aktualizowana, kilka osób skorzystało z takiego wsparcia. To też nie jest na chwilę. To jest po to, żeby w każdej chwili gdy okaże się, że ktoś miał kontakt, musi się odseparować czy chce po prostu chodzić w sposób bezpieczny do pracy, każdy z tych lekarzy może skorzystać z tej listy i te lokale cały czas czekają – mówi dr n. med. Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.
Na liście znalazły się także prywatne lokale, które ich właściciele – także za darmo chcą udostępnić służbom medycznym.
-Medycy są obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Codziennie narażają swoje zdrowie i życie a mając rodziny dodatkowo żyją w stresie, obawiając się przyniesienia choroby do domu. Często po kontakcie z osobą podejrzaną o zakażenie bądź chorą muszą udać się na kwarantanną i w momencie gdyby wracali do swojego domu, a w tym domu przebywali inni członkowie, to stanowi to dla nich duże ryzyko. Dlatego posiadając wolne mieszkanie po babci, postanowiłam je udostępnić gdyby ktoś był z medyków w potrzebie – podkreśla Marta Bittner, właścicielka mieszkania w Zabrza.
Sytuacja związana z pandemią koronawirusa jest rozwojowa. Niewykluczone, że z natężeniem się epidemii służby medyczne będą chętniej korzystać z takich propozycji.
autor: Sandra Hajduk
Poczta Polska rozpoczyna sprzedaż maseczek
To pierwszy raz w historii! Studenci sesję będą zdawali zdalnie! [WIDEO]
Maseczki ochronne w sklepach Żabka! Najtańsze na rynku? Wiemy, jaka cena!